Safona

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Któż z nas nie słyszał o greckiej poetce Safonie? Ja nie znam takich osób. Mnie ta postać. jak i jej imię, fascynuje od momentu, w którym po raz pierwszy o niej usłyszałam. Ekscytacja ta trwa po dziś  dzień, i co najważniejsze. nie słabnie, a jednym z jej owoców jest niniejszy post.

Safona

Etymologia

Bohaterka mojej najnowszej notki pochodzi najprawdopodobniej od greckiego słowa σαπφειρος ( sappheiros ) o znaczeniach:  „szafir” lub „lapis lazuli”.

Formy obcojęzyczne

 Saphona, Saphone, Sappho, Szappho i Sapfö

Statystyki

Do 1994 roku odnotowano 3, wszystkie urodziły się w latach 70.; jedna w byłym województwie katowickim, a dwie w dawnym województwie szczecińskim.

Czekam na Wasze opinie.
Pozdrawiam, Marthette  :-)

Jedna myśl nt. „Safona

  1. ~Emilia Lind

    Odkąd znam imię Safona, kojarzy mi się ono z kwiatami. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest, w każdym razie jest to fakt i sprawia to, że oprócz tego, że podoba mi się samo jego brzmienie, mam z nim miłe skojarzenia, w związku z czym jeszcze bardziej je lubię. Po przeczytaniu Twojego posta będzie mi się chyba jeszcze milej kojarzyć, ponieważ nie miałam pojęcia, iż to imię oznacza szafir albo lapis lazuli. Oba te kamienie uwielbiam baardzo, nie wiem, który bardziej, kilka okazów lapis lazuli mam w swojej kolekcji kamieni, szafiru się jeszcze nie dorobiłam :D i uwielbiam też kwiaty szafirki i uważam, że te znaczenia bardzo dobrze pasują do imienia Safona i jego brzmienia. Uważam, że to imię jest bardzo zwiewne i melodyjne, podobnie jak Wesna, o ktorej wcześniej pisałaś, bardzo nadaje się według mnie dla dziewczynki urodzonej wiosną albo wczesnym latem. Nie przypuszczałabym poza tym, że są u nas w kraju kobiety o tym imieniu, a fajnie, bo naprawdę jest śliczne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>