Nerida

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Wracam po dłuższej przerwie z masą nowych imion i sił potrzebnych do pisania postów. Na pierwszy ogień idzie Nerida, choć bohaterem tego posta miało być imię z zupełnie innego zakątka świata. Zanim przejdę do omawiania tej nazwy, nadmienię iż imię to daje początek nowej kategorii kulturowej na tym blogu.

Nerida

Etymologia

Imię to wywodzi się z języka Aborygenów; kwestia znaczenia jest nieco zagmatwana, bo w australijskim stanie Queensland oznacza po prostu „kwiat”, w Nowej Południowej Walii zaś posiada znacznie dokładniejsze tłumaczenie – „czerwona lilia wodna”.

W internecie można natknąć się na informację, jakoby imię Nerida tłumaczone jako „syrena”, „nimfa wodna”. Są to błędne informacje, spowodowane podobieństwem Neridy do greckiego imienia Nereida.

 Statystyki

 Między 1901 a 30 kwietnia 1994 roku nie zanotowano u nas nadań tego imienia :/

Jeżeli chodzi o moją opinię odnośnie tego mienia , to na pierwszy rzut oka uważam je za interesujące i piękne.  Sądzę też, że mimo swojej egzotyczności idealnie nadaje się na imię dla rdzennej Polki.
I co ciekawe, zanim poznałam jego znaczenie, opisane wyżej imię kojarzyło mi się z kwiatem, z tą różnicą, że w moich wyobrażeniach pojawiał, i nadal pojawia, się egzotyczny, kolorowy kwiat.

Co myślicie o tym imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :-)

2 myśli nt. „Nerida

  1. ~Kasia Dudziak

    Wyjątkowo ładne imię trzeba przyznać :) Cieszę się bardzo że wracasz z nowymi imionami. Bardzo chętnie zaglądam do Ciebie i czytam o nich. Jak znajdziesz wolną chwilkę i chęci to zaglądnij też do mnie. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  2. ~Emilia Lind

    Nerida bardzo mi się podoba, u mnie też od razu wzbódziła roślinne skojarzenia, ale był to wielki ogród pełen kwiatów, a Nerida wyobraziła mi się jako jakaś ich boginka, czy coś takiego, sądzę, że w pewnym stopniu też zasugerowała się podobieństwem tego imienia do nereid. Gdy jednak przeczytałam znaczenie tego imienia stwierdziłam, że jednak otoczenie nenufarów zdecydowanie bardziej pasuje do Neridy. Również uważam, że imię to mogłoby się u nas fajnie przyjąć, nawet mimo tego -ri, które chyba wciąż jest Polakom obce w imionach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>