Antolin oraz Anatolian

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Imię Anatol, które ostatnio opisałam, oprócz Anatoliusza, Anatoli i Anatolii posiada jeszcze kilka innych form obocznych, jak np. Anatolin czy Anatolian. Dla mnie Antolin i Anatolian są imionami nazbyt delikatnymi i słodkimi, przez co bardziej pasują do kilkuletniego chłopca niż dorosłego mężczyzny.

An89

Etymologia

Anatolin jest formą skróconą imienia Anatolianus, które z kolei uchodzi za genetyczny łaciński przydomek utworzony od imienia Anatol. Podczas gdy ten – jak już wspominałam w poprzednim poście – pochodzi od późnogreckiego imienia Anatólios, który w rzeczywistości jest zastosowanym w charakterze nazwy osobowej przymiotnikiem anatólios oznaczającym „wschodni”. Przymiotnik ten powstał od rzeczownika anatol-, „wschód słońca”, „strona świata”, „gdzie słońce wschodzi, wschód”. W taki prosty sposób bardzo często w Grecji i Rzymie nazywano niewolników.

Wracając do Anatolina, w inskrypcjach łacińskich występuje w kilku formach: Antholianus, Anatholianus, Anatholius, Aneolianus, Anatolius, Anthoënus, Anuilianus. Żeńskim wariantem tegoż imienia jest Anatolina.

Formy obcojęzyczne

Anatolien i Anatholien (francuski). Anatolianus i Anatholianus (łacina). Anatoliano (włoski).

Daty imienin

Anatolian i Anatoliana imieniny obchodzą 6 lutego. Ich patronem jest Antolian, męczennik z Clermont.

Statystyki

W ubiegłym wieku odnptowano tylko 1 Anatoliana, który narodził się w latach 40. Tymczasem Anatoliana nie miała nadań.

An898

Etymologia

Imię Antolian to skrócona  (redukcję sylaby) forma imienia Anatolian. Jego żeńskim wariantem jest Antoliana.

Formy obcojęzyczne

Anatolien i Anatholien (francuski). Anatolianus i Anatholianus (łacina). Anatoliano (włoski).

Daty imienin

Nieudało mi się znaleźć daty imienin Antolina. Ale można przyjąć, że obchodzi ono swój dzień 6 lutego, czyli tak samo, jak Anatolian.

Statystyki

U nas imię Antolin ani też Antolina nie miały nadań.

Co myślicie o tych imionach?
Pozdrawiam, Marthette :)

Jedna myśl nt. „Antolin oraz Anatolian

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :)
    Zdecydowanie wolę Anatola, niż jego warianty. Rzeczywiście są one dość dziecinne, czy nawet zniewieściałe. Antolin kompletnie nie pasuje mi do dorosłego mężczyzny, mam wrażenie, że ktoś o tym imieniu musiałby być zawsze w dużym stopniu dzieckiem, gdybym kiedyś nagle stwierdziła, że chciałabym nazwać syna imieniem Antolin, myślę, że trudno by mi było wyrobić w nim jakieś poczucie odpowiedzialności. Anatolian nie jest tyle dziecinny, co zniewieściały. Ponadto Antolian i ANtolin kojarzą mi się z imieniem Antoni, którego fanką zdecydowanie nie jestem, zwłaszcza teraz, gdy jego popularność narasta w gwałtownym tempie i wszędzie jest pełno Antków. Anatoliana nie jest złym imieniem, mam do niej raczej stosunek neutralny, ale jej po prostu nie „czuję”.
    Pozdrawiam! :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>