Anatol i Anatolia

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Anatol… Anatol… Anatol… Czy to imię nie jest piękne? O jeżu kolczasty, nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo chciałabym mieć syna o tym właśnie imieniu. Ale drugiego pierwszy bowiem nosiłby imię Klemens. Klemens i Anatol, inaczej Klimek i Tolek – dla mnie super. Trzeci zaś zostałby Zacharym lub Dionizym. W sumie Samuel to również wspaniałe imię ;) Eh rozmarzyłam się ;)

Anatol kojarzy mi się nastolatkiem bądź mężczyzna w wieku do 30 lat, który ceni elegancje, luksus i towarzystwo urodziwych kobiet. Mężczyzna o tym imieniu jawi mi się również jako człowiek o trudnym charakterze, nieco egoistyczny, uparty, typ który zawsze musi dostać to co chce. Niemniej jednak w moich wyobrażeniach posiada wysokie IQ, erudycję, elokwencję i niesłychaną charyzmę.  wytrzymały Jest też urodzonym przywódcą i wojownikiem o atrakcyjnym wyglądzie.
Tymczasem Anatolia przywodzi mi na myśl rozbrykaną, wczesną nastolatkę.

Etymologia imion

Oba imiona wywodzą się od późnogreckiego imienia Anatólios to zastosowany w charakterze nazwy osobowej przymiotnik anatólios o znaczeniu „wschodni”, powstały od rzeczownika anatol-, „wschód słońca”, „strona świata”, „gdzie słońce wschodzi, wschód’.

U antycznych Greków pod terminem geograficznym Anatolé rozumiano Azję Mniejszą. Przymiotniki zawierający cząstkę -ios w nazwach osobowych oznaczały najczęściej niewolników wywodzących z danego miasta bądź krainy. Toteż Anatol i Anatolia to inaczej rzecz ujmując „niewolnik”, „człowiek wschodni”, „z Azji Mniejszej”, „Anatolijczyk”.  Rzymianie imię to przejęli w postaci Anatolius, Polacy natomiast z tej formy urobili Anatoliusza.

an

Dalsza etymologia

Bezpośrednią formą żeńską imienia Anatol jest Anatola, Anatolia zaś została utworzona na gruncie Anatoliusza, który notabene jest wariantem obocznym Anatola.

Dzieje tego imienia na ziemiach polskich

Imię Anatol pojawiło się na naszych ziemiach stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX wieku i do dziś nie jest popularne.

Formy obcojęzyczne

Anatole (angielski). Anatol, Anatolij (białoruski). Anatol, Anatolij, Tolko (bułgarski). Anatol (duński). Anatolo (esperanto). Anatole (francuski). Anatolikós (grecki). Anatolio (hiszpański). Anatole i Anatolius (holenderski). Anatolijus i Anatolius (litewski). Anatol, Anatolie, Tole i Tolo (macedoński), Anatol, Anatolius (niemiecki). Anatolio (portugalski). Anatolij (rosyjski). Anatolie, Nadolu (rumuński). Anatolije, Anatol, Tolko (serbsko-chorwacki). Anatol (slowacki). Anatolij, Anatol (słoweński). Anatol (szwedzki). Anatolij, Anatol (ukraiński). Anatol (węgierski). Anatolio (włoski).

Daty imienin

Anatol imieniny obchodzi: 20 marca, 2 maja, 3 czerwca, 3 lipca i 20 listopada.

Znani użytkownicy

 • święci
  • Anatol z Laodycei (zm. ok. 282) – Ojciec Kościoła i święty katolicki (wspomnienie 3 lipca)
  • Anatol z Nicei (zm. 312) – męczennik, święty katolicki (wspomnienie 20 listopada) i święty prawosławny (wspomnienie 20 listopada/3 grudnia)
  • Anatol Starszy z Optiny, Aleksy Ziercałow. (1824-1894) – prawosławny święty mnich (wspomnienie 25 stycznia/7 lutego)
  • Anatol Młodszy z Optiny (1855-1922) – prawosławny święty mnich (wspomnienie 30 lipca/12 sierpnia)
 • Anatole Deibler
 • Anatol Fejgin
 • Anatolij Fomienko
 • Anatole France
 • Anatolij Kaszpirowski
 • Anatol Krakowiecki
 • Anatol Labiedźka
 • Anatol Ladow
 • Anatol Lawina
 • Anatol Lewicki
 • Anatol Mirowicz
 • Anatolij Moszkowski (1925—2008) — pisarz radziecki
 • Anatol Nowak
 • Anatolij Piepielajew
 • Anatolij Rożdiestwienski — radziecki paleontolog
 • Anatolij Rybakow — pisarz rosyjski
 • Anatol Sienkiewicz
 • Anatolij Sołowjow
 • Anatol Stern
 • Anatolij Tymoszczuk
 • Anatol Wachnianin

Postacie fikcyjne:

 • Anatol Kowalski — bohater filmów z panem Anatolem w tytule, którego grał Tadeusz Fijewski

Statystyki

an1b

Jak już wspominałam, Anatol nigdy nie był imieniem popularnym, a w minionym wieku nadano je 4.002 chłopcom, w porównaniu z innymi, nie jest to dużo. Między 1901 a 1920 rokiem narodziło się 179 Anatolów. W latach 20. było ich 935. Dziesięć lat później – 854. W latach 50. 987. W 60. – 366. W 70. – 147. W 80. 38, zaś w pierwszej połowie 90. – 10.

An2

Formy obcojęzyczne

Anatola (angielski). Anatola, Anatolija (białoruski). Anatola, Anatolija, Tolka (bułgarski). Anatola (duński). Anatola (esperanto). Anatolie (francuski). Anatolika (grecki). Anatolia (hiszpański). Anatole i Anatolia (holenderski). Anatolija i Anatolia (litewski). Anatolka i Tolka (macedoński). Anatolia (niemiecki). Anatolia (portugalski). Anatolija (rosyjski). Anatolie (rumuński). Anatolija, Anatola (serbsko-chorwacki). Anatola (słowacki). Anatolija, Anatola (słoweński). Anatol (szwedzki). Anatolija  (ukraiński). Anatola (węgierski). Anatolia (włoski).

Daty imienin

Anatolia i Anatola imieniny obchodzą: 9 lipca i 23 grudnia.

Statystyki

An3a

 W XX w. naliczono 63 Anatole. Między 1901 a 1920 było ich 3. W latach 20. – 9. Tyle samo w 30. W 40. zarejestrowano 15 dziewczynek o tym imieniu. Dziesięć lat później 4 więcej. W latach 60. – 3. W przedostatniej dekadzie odnotowano ich 3, a ostatniej – 2.

An2a

W tym samym czasie imię Anatolia doczekała się 167 nadań. W pierwszych dwóch dekadach było ich 26. W latach 20. – 46. W 30. – 37. W 40. – 23. W 50 – 16. W 60. – 13. W 70. 5, a w 80. – 1.

Co myślicie o tych imionach?
Pozdrawiam, Marthette :-)

 

3 myśli nt. „Anatol i Anatolia

 1. ~Emilia Lind

  Nawet lubię Anatola (choć trochę kojarzy mi się z nazwą kawy) i Anatolię, chociaż oba raczej umiarkowanie, ale Anatoli i Anatoliusza już raczej nie.
  Anatol kojarzy mi się bardzo podobnie, jak Tobie, z tym, że może być w każdym wieku. Jest bardzo inteligentny, trochę egoistyczny i kapryśny, jest jednocześnie tradycjonalistą i lubi wieść hulaszczy tryb życia. Nie umie być wiernym jednej kobiecie, lubi sobie dobrze wypić, nieszczególnie dba o swoje zdrowie. Jednak mimo, iż ten człowiek nie umie się nigdy dostatecznie „wyszumieć”, dość wcześnie zawiera związek małżeński i zawsze może liczyć na żonę, która, choć często się na niego wkurza, jest w nim nieodmiennie zakochana (bardziej w zaletach jego umysłu, bo urodą jakoś nie grzeszy szczególnie, ale może to kwestia gustu, bo jak dla mnie za niski :D), czeka na niego w domu z cieplutką kawą i czymś dobrym do pożarcia, mam wrażenie, że ten Anatol, którego sobie właśnie wyobrażam, najbardziej lubi zjeść coś słodkiego. Anatol z moich wyobrażeń lubi się buntować przeciwko rzeczywistości, robi to często i gwałtownie, ale krótko. Podobnym zasadom podlegają jego kontakty z ludźmi: łatwo się wkurza, a jak się wkurzy, to już bardzo, ale szybko mu przechodzi i potem jest, że do rany przyłóż. Jest to istotnie bardzo elokwentny erudyta, ma sporo uroku osobistego, mimo niekwestionowanych i pewnie na dłuższą metę dość uciążliwych dla bliźnich wad. Jest dość przewidywalnym człowiekiem, który ma poczucie humoru, ale raczej brak mu dystansu do siebie, a by się mu ów dystans przydał, bo ludzie lubią się z niego podśmiewać. Ma też skłonności do przesady we wszystkim i przejaskrawiania faktów.
  A Anatolia jaką sobie wyobrażam, to pulchna dziewczyn(k)a, też raczej niska, może mieć od pięciu nawet do dwudziestu pięciu lat. Jako dziecko jest bardzo żywa i energiczna i to jej zostaje. Bardzo empatyczna i czuła na problemy innych, strasznie dużo nawija, jest oczkiem w głowie tatusia (zresztą mogłaby być córką Anatola, który zdecydował się nazwać córkę Anatolią na swoją cześć). Anatolia ma loczki, dołeczki w policzkach i ogólnie zawsze robi spore wrażenie na ludziach. W miarę jak rośnie robi się coraz mądrzejsza, ma też troszkę tupetu, ale nie za dużo, posiada również urok osobisty wręcz nie do odparcia. Jest bardzo ruchliwa i aktywna. Na ogół studiuje jakiś niszowy kierunek, albo dwa na raz, a przy okazji pracuje i angażuje się w różną inną działalność.
  Anatol, Klemens i Zachary/Dionizy/Samuel to bardzo fajny zestaw, mimo iż fanką Klemensa nie jestem zdecydowanie. Fajnie to razem brzmi, według mnie z tych dla Twojego najmłodszego synka najlepszy jest Samuel, ale do braci najbardziej pasuje mi Dionizy.
  Zaskoczyła mnie trochę ilość Anatolii i Anatol, ale chyba tylko dlatego, że spodziewałam się znacznie mniejszej ich ilości, zwłaszcza jeśli chodzi o imię Anatola.
  Znałam swego czasu jednego Anatola, o ile wiem to żadne zdrobnienia nie były w stosunku do niego zbyt często używane, był po prostu Anatolem, ale mogę nie pamiętać, bo już dość długo nie żyje.
  Najbardziej z tych czterech imion podoba mi się Anatolia, zaraz potem Anatol.
  Pozdrawiam! :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>