Gra o imiona: Samwell

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Któż z nas (jeszcze) nie słyszał o sadze „Pieśń lodu i ognia” i serialu „Gra o tron”? Chyba nie ma takich osób, bynajmniej nie znam takich. Uważam, że można mieć do tego literacko-filmowego wynalazku przeróżny stosunek, lecz nie da się ukryć, że wywarł on przeogromny wpływ nie tylko na współczesną kulturę, ale i na nas samych.

Moja przygoda (użyje serialowego tytułu) z „Grą o tron” zaczęła się stosunkowo niedawno, raptem rok temu. Obecnie czytam drugi tom i zastanawiam się nad powodem międzynarodowej histerii i szału. Strasznie bym załgała, gdybym napisała, że zarówno saga jak i serial to niewarte funta kłaków twory grafomana i jakiegoś speca od marketingu. Jednakże nie mogę również powiedzieć, iż fabuła zawładnęła mną całkowicie i wylądowała na szczycie listy najlepszych książek, które miałam okazie przeczytać.

Moim skromnym zdaniem GoT wyróżnia się jakoś szczególnie na tle innych książek czy też seriali. Pierwszy tom podobał mi się bardziej niż drugi. Jeszcze też nie znalazłam swojego ulubionego bohatera, którego losy śledziłabym z wypiekami na twarzy. Poza tym uważam, że „dwójka” w przeciwieństwie do „jedynki” jest bardzo chaotyczna -  za dużo w niej bohaterów, nazwisk, tytułów, wątków, intryg etc. Gubię się w tym wszystkim. Cóż,  jeszcze wszystko może się zmienić na lepsze, Może kiedyś stanę się wielką fanką twórczości George’a R.R. Martina, gdyż ma ona jednak swoje plusy, a jednym z nich są IMIONA!! Całe mnóstwo fascynujących imion!! Dziś napiszę o jednym z nich. A tymczasem nadchodzi zima ;)

Sam

Etymologia

Zanim przejdę do meritum, czyli omawiania etymologii imienia, chciałabym napisać parę słów na temat jego użytkownika. Gdy spotykamy  Samwella z rodu Tarlych, to na pierwszy plan wysuwa się nam jego tusza, później nieśmiałość, niska samoocena i brak odwagi. Lecz Sam to przede wszystkim chłopak oczytany, inteligentny oraz o wielkiej wrażliwości na sztukę i krzywdę innym… przynajmniej na razie, ponieważ z powodów podanych wyżej nie znam jego dalszych losów.

Samo imię Samwell (właściwie to Samwel) to ormiańska alternatywa imienia Samuel, które powstało od hebrajskiego wyrazu Šemū’el o znaczeniach:  wyproszony od Boga, Bóg wysłuchał albo imię Boga lub jego imię to Bóg. Więcej ciekawostek o tym imieniu znajdziecie w tym miejscu. Imię to, podobnie jak jego pierwotna forma, strasznie mi się podoba.

Statystyki

Do 30 kwietnia 1994 roku na terenie Polski odnotowano 2 Samwelów; pierwszy urodził się w latach 50., drugi zaś w następnym dziesięcioleciu.

Co myślicie tym imieniu?
Pozdrawiam, Marthette  :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>