Niamh

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

O tym imieniu chciałam napisać już wieki temu, ale ciągle to odkładała. Na Niamh natknęłam się za sprawą książki „Sieroce pociągi” autorstwa Christiny Baker-Kline. Niemal od razu podbiło ono moje serce, i pomimo ciężkich przeżyć książkowej użytkowniczki tegoż imienia, Niamh dobrze mi się kojarzy. Zawsze gdy o nim myślę, widzę radosną dziewczynkę o blond włosach i zawadiackim uśmiechu.

Niamh

Etymologia

Niamh to imię wywodzące się od irlandzkiego wyrazu  o polskich tłumaczeniach: „jasna”, „świetlista”. Może uchodzić za irlandzki odpowiednik łacińskiej Klary. Imię to posiada formę oboczną w postaci imienia Neve.

Formy obcojęzyczne

Nia (walijski).

Znane użytkowniczki

W mitologii  irlandzkiej postać o tym imieniu była księżną Kraju Obiecanego, ukochaną Oisín i matką Fionna. Wraz ze swoim ukochanym udała się do Drugiego Świata.

Statystyki

Imię Niamh nie miało w Polsce nadań.

Co myślicie tym imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

5 myśli nt. „Niamh

 1. ~Emilia Lind

  Witaj! :)
  Ponieważ uwielbiam wszystko, co irlandzkie i mitologię celtycką, bardzo lubię imię Niamh. Ponadto dobrze mi się kojarzy, właśnie z tą mitologiczną Niamh o której wspomniałaś, jak i z irlandzką piosenkarką Niamh Parsons.
  Swego czasu nie byłam wielką entuzjastką tego imienia, z tego prostego powodu, że nie miałam pojęcia, jak to się w ogóle powinno czytać, ale jak się zagłębiłam troszkę w irlandzką fonetykę to wydedukowałam i odtąd bardzo lubię Niamh jak i inne imiona irlandzkie z tych, które wcześniej były dla mnie jedną wielką abstrakcją, bo nie wiedziałam, jak się je czyta.
  Niamh kojarzy mi się z dziewczyną o złocistych włosach, to chyba przez tą mitologiczną Niamh, o zielonych oczach, dość drobną i szczupłą. Moja Niamh nie jest jednak jakaś szczególnie wesoła, mam wrażenie, że ma za sobą dość trudne przeżycia, ale jest bardzo dzielna i wytrzymała, niełatwo się poddaje. Jest osobą dość energiczną, mimo niewielkiego wzrostu również dość silną fizycznie i wysportowaną. Jest pomysłowa i kreatywna. Gdy jest w środowisku, w którym może wykorzystać swoje możliwości i czuje się bezpieczna, bardzo często i chętnie się śmieje, bywa też tak, że uśmiech jest jej maską.
  Imię Niamh jest naprawdę piękne, forma Neve też jest niczego sobie, chociaż Niamh jest ładniejsza i po prostu jestem do niej bardziej przyzwyczajona. Jednak mimo, że lubię to imię, cieszę się, że nikomu z naszych rodaków nie przyszło do głowy nazwać tak córki, bo imię się absolutnie nie nadaje na nasz polski grunt, spolszczyć też nie bardzo jest jak, a nawet, jakby któś był taki mądry i kreatywny i sobie spolszczył, to wątpię, żeby rezultat był taki piękny jak oryginał, śmiem twierdzić, że pewnie byłoby wręcz przeciwnie.
  Pozdrawiam! :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>