Byna

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś mam przyjemność przedstawić Wam imię, które powiększyło zasób znanych mi imion ledwo kilka godzin temu. Mam nadzieję, że przypadnie Wam d gustu.

Byna przywodzi mi na myśl imię Dina, które darzę szalonym uczuciem, i które – aż wstyd się przyznać – nie może się doczekać notki o sobie. Ale do meritum.

http://nomenomen.blog.pl/2016/03/20/byna/

Etymologia

Byna, podobnie jak Dina, jest imieniem o rodowodzie semickim, uściślając – hebrajskim. Powstało jako przekształcenie wyrazu o polskim znaczeniach „mądra”, „inteligentna”. Często, z powodu swych znaczeń, traktowane jest jako hebrajski odpowiednik greckiej Zofii.
Uważa się też, że Byna może być modyfikacją hiszpańskiego imienia Buena o znaczeniu „dobra”.
Koleiny trop prowadzi do hinduskiego imienia Vina (वीणा) o znaczeniu „lutnia”.


Formy obcojęzyczne

Bina (angielski). בינה (hebrajski).

Statystyki

Imię Byna nie miało nadań, w przeciwieństwie do anglojęzycznej formy tegoż imienia, Bina, która doczekała się 4 rejestracji. Wszystkie cztery zostały odnotowane między 1901 a 1920 rokiem. Poza tym odnotowano również jedną Binnę.

 

Co myślicie tym imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

3 myśli nt. „Byna

 1. ~Kasia Dudziak

  Wydaje mi się, że już kiedyś się z tym imieniem spotkałam. Bardzo ciekawe jak i sama etymologia jego. Do tego symbolizuje mądrość inteligencje no proszę. Bardzo dobre :)

  Przepraszam Cię Moja Droga że zaniedbałam Twojego bloga, ale swojego przy okazji też. Miałam trochę smutnych zawirowań w życiu i nie miałam weny do pisania czytania ani czegokolwiek, ale teraz wracam.

  Odpowiedz
  1. Marthette Autor wpisu

   Witaj,

   nic się nie stało, sama też Twój trochę zaniedbałam, nad czym ubolewam.
   Rozumiem Cię

   Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego,
   M.

   Odpowiedz
 2. ~Emilia Lind

  Witaj! :)
  Samo imię jakoś szczególnie mi się nie spodobało, natomiast jego znaczenia są piękne i zdecydowanie doceniam egzotyzm Byny. Wspomniana przez Ciebie Dina podoba mi się jednak dużo bardziej, podobnie zresztą jak nadawane u nas Bina i Binna, zwłaszcza Bina brzmi uroczo. Sama Byna brzmi jak dla mnie dziwnie twardo i… hm, no sama nie wiem, jak, w każdym razie nie darzę jej zbyt wielką sympatią. Mam też dość osobliwe skojarzenia z tym imieniem, kojarzy mi się mianowicie ze szwedzkim słowem „byn” czyli wioska (w formie określonej). :D No dziwnie, wiem, za dużo chyba nawijam po szwedzku i takie są skutki.
  W każdym razie znaczenia Byny bardzo mi się podobają, ogólnie jej rodowód jest bardzo interesujący, tymbardziej, że z tym imieniem nigdy dotąd się nie spotkałam.
  pozdrawiam! :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>