Nuncjusz niekoniecznie apostolski

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Imię Nuncjusz … brzmi nieprawdopodobnie? Uwierzcie mi – jest takie imię :) Uważam, że pomimo swojej nietypowości, wręcz dziwaczności, a przede wszystkim kościelnym konotacjom, które dyskwalifikują je jak imię „do nadania”, ma bardzo przyjemne brzmienie (przynajmniej w mojej ocenie), a już na pewno niebywale dostojne (znacie powód). Krótko i na temat: PODOBA MI SIĘ, co jest takim małym ewenementem w przypadku imion zakończonych na „usz”. Ubolewam, że nie ma imion Wikariusz i Wikaria :/ A może jeszcze do nich nie dotarłam? Mam cichą nadzieję, że gdzieś tam się skrywają :) Byłoby super, gdyż wiecie, że pasjami kolekcjonuję  interesujące imiona.

Etymologia

Nuncjusz jest imieniem wywodzącym się z łaciny. Utworzono je od wyrazu nuntius, które tłumaczy się jako „zwiastun”, „zwiastujący”, „oznajmiający”. Żeńskim wariantem tegoż imienia jest Nuncja, która przywodzi mi na myśl kwiat – nasturcję. Słodkie i urocze.
Wracając do meritum… W chrześcijaństwie imię to wiąże się z faktem Zwiastowania NMP.

Formy obcojęzyczne

Nuntia, Nuntius (łacina), Nunzia, Nunzio (włoski).

Daty imienin

Wedle tego, co znalazłam, imię Nuncjusz swoje imieniny obchodzi 1 grudnia.


Znani użytkownicy

Nuncjusz Sulprizio (1817 – 1836).

Statystyki

W minionym wieku nie odnotowano tych imion. Ale za to w latach 50. w byłym województwie lubelskim narodził się Nucjan, a w latach 30. w kieleckim Nunzia, czyli dziewczynka o włoskim wariancie imienia Nuncja.

 

 Co myślicie tym imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

 

 

 

Jedna myśl nt. „Nuncjusz niekoniecznie apostolski

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :)
    Wydaje mi się, że już kiedyś gdzieś natknęłam się na to imię. Hmm, rzeczywiście jest ono zjawiskiem imienniczym, mimo to jednak nie żywię do niego szczególnej, a właściwie żadnej sympatii. Jest według mnie nazbyt dostojne, pompatyczne, wręcz ociężałe, wybitnie mi jakoś nie pasuje. Nuncja podoba mi się nieco bardziej, podobnie jak Nuncjan. Hahaha, rzeczywiście, imiona Wikariusz i Wikaria byłyby jeszcze ciekawszym zjawiskiem, Wikaria brzmiałaby naprawdę ładnie jako imię, choć średnio lubię na ogół imiona będące jednocześnie pospolitymi słowami, chyba, że pochodzą od roślin. Ale Wikaria, gdyby istniała, byłaby może jednym z wyjątków. Przypomina mi się natomiast imię Wikoria, które swego czasu widziałam gdzieś, pewnie na Behind The Name i które jest formą Wiktorii, niestety nie pamiętam w tej chwili, w jakim języku, zdaje się, że był to hawajski. A co do Nuncjusza, to wydaje mi się, że może mieć związek z innym, znanym mi raczej od dawna imieniem, mianowicie z Anuncjatą, bo z tego, co wiem, ANuncjata również nawiązuje do Zwiastowania. Brzmi całkiem nieźle, ale szału nie ma.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>