Nikanor i Nikanora

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Nikanor i Nikanora są kolejnymi imionami greckimi, które pragnę Wam przybliżyć. Mnie się one bardzo podobają; cenie je za wyrafinowaną elegancję, twarde i dumne brzmienie oraz wyczuwaną nutę wyniosłości. Przywodzą mi one na myśl dumnych wysoko postawionych arystokratów z Bizancjum, którzy w swych dłoniach dzierżą zarówno miecz, jak i kaganek wiedzy. To nie jest jedyne moje skojarzenie Nikanor i Nikanora bowiem przywodzą mi na myśl … jednego z pokemonów, uściślając – nidorana.

Etymologia

Nikanor i Nikanora wywodzą się od greckiego słowa nikao„zwyciężam”, czyli oznaczają zatem „zwycięzca” i „zwyciężczyni”. Imiona te są uważane za formy oboczne imion Nikander i Nikandra

Formy obcojęzyczne

Nicanor, Nicanora (angielski). Νικανωρ, Nikanor (greka).

Znani użytkownicy

  • Nicanor Duarte Frutos
  • Nicanor Zabaleta
  • Nikanor (Niesłuchowski)
  • Nikanor ze Stagiry

 Daty imienin

Omawiane imiona imieniny obchodzą 10 stycznia i 5 czerwca.

Statystyki

W minionym wieku Nikanor doczekał się 3 nadań: między 1901 a 1920 rokiem, w latach 20. i 30. Imię Nikanora natomiast nie miało nadań.

Co myślicie tych imionach?
Pozdrawiam, Marthette :)

Jedna myśl nt. „Nikanor i Nikanora

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :) Oba te imiona lubię, ale wolę Nikanora od Nikanory, ponieważ imię Nikanora z brzmienia nasuwa mi skojarzenia z norą jakiegoś bliżej nieokreślonego Nika czy nawet Nicka. :D Dziwne, że samo imię Nora nie wzbudza we mnie aż tak silnych skojarzeń z norami i bardzo owo imię lubię. Nikanorę też lubię, jest za bardzo bizantyjska, żebym mogła jej nie lubić, ale Nikandra wydaje mi się być dużo ładniejszą formą. Za to z kolei imię Nikander nie jest dla mnie ani w połowie tak wyraziste, dumne i bizantyjsko piękne jak Nikanor. Nikanora wyobrażam sobie jako człowieka młodego, 20, max 30 lat, który już w tak młodym wieku musi wykazywać się i walecznością, i mądrością, i umiejętnością przewodzenia ludźmi, bo jest to człowiek wysoko urodzony, chociaż trudno mi określić jak wysoko, więc musi się liczyć z tym, że ma władzę nad ludźmi. Jest bardzo waleczny, bardzo mądry i inteligentny, sprytny, obdarzony męstwem i sporą ilością wszelakich przymiotów, lubi swoje życie, podlegly mu lud ceni sobie bardzo, ale jest człowiekiem, który mimo licznych zwycięstw w bitwach i zdolności do sprawnego władania mieczem do świata jest nastawiony raczej pokojowo i gdyby miał taką możliwość, zrzekłby się władzy na rzecz kogoś, kto w jego mniemaniu umie ją wykorzystywać lepiej od niego. Często bywa niezdecydowany. Swoich gości podejmuje z bizantyjską gościnnością i jest bardzo dobrym gospodarzem. Nikanora mogłaby być jego młodszą siostrą, dość mocno jak na Bizancjum wyemancypowaną i bardzo dobrze wykształconą. Ona również umie walczyć, często towarzyszy bratu w bitwach i zagrzewa wojsko do boju, trochę taka bizantyjska Joanna D;Arc. :D Oboje są wysocy, mają wysportowane, szczupłe sylwetki i długie kończyny, zwłaszcza dolne. Nikanora ma długie, czarne włosy, wysokie czoło, śniadą cerę, wydatne kości policzkowe i przepaściste, czarne oczy ocienione ciemnymi rzęsami. Nikanor ma włosy nieco jaśniejsze, krótkie, jak na prawdziwego faceta przystało, rzecz jasna, ale niesamowicie bójne, równie wysokie czoło, raczej nieregularne, ale niebrzydkie rysy i czasem pełne dzikiego entuzjazmu, a czasem spoglądające z przymuleniem gdzieś w nieokreślonym kierunku piwne oczy. Tak sobie wyobrażam nosicieli owych ciekawych, bizantyjskich imion. Cieszy mnie bardzo fakt, iż imię Nikanor nie jest u nas kompletnie zapomniane i pojawia się w statystykach, to bardzo miło. Pozdrawiam! :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>