Lawania

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Przedstawiam Wam moje najmłodsze imiennicze „dziecię”. Na Lawanię natknęłam się wczoraj późnym wieczorem, i to przez zupełny przypadek – szukałam zupełnie innej nazwy, lecz wpisując ją w wyszukiwarkę zrobiłam błąd i w konsekwencji moim oczom ukazała się Lawania.

Odbieram to imię jako śliczne, uroczę i niesłychanie słodkie. Tylko jedna rzecz spędza mi sen z powiek – podobieństwo Lawanii do włoskiej lazanii… To podobieństwo zniechęciłoby mnie do nadania, może nie całkiem, ale w jakimś stopniu na pewno. Obawiałabym się drwin i celowego przekręcania Lawanii na lazanie.  Ale dość o moich obawach i wynurzeniach.

lawania

Etymologia

Imię Lawania (mam nadzieję, że dobrze je spolszczyłam) wywodzi się od sanskryckiego (na jego gruncie utworzono m.in. język hindi) słowa लावण्या, które oznacza: „piękno”, „wdzięk”.

Formy obcojęzyczne

Lavanya (angielski).

Statystyki

Wprawdzie nie odnotowano u nas nawet ani jednej Lawanii czy Lavany, ale w latach 80. w byłym województwie legnickim na świat przyszła jedna Lawana.

Co myślicie tym o imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

4 myśli nt. „Lawania

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :) Hmmm, nie mogę powiedzieć, że nie lubię Lawanii, bo nie jest to prawda, ale bardziej, wręcz zdecydowanie bardziej lubię Lawinię. Sama nie wiem, co mi przeszkadza w Lawanii, bo nie sposób się nie zgodzić z tym, co piszesz, że jest to piękne i słodkie imię, skojarzenie z lazanią nie nasunęło mi się, zanim nie uświadomił mi tego podobieństwa Twój wpis, ale coś mi w tej Lawanii nie przeszkadza. A Lawanę darzę jeszcze mniejszą, właściwie nikłą sympatią. Pozdrawiam! :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>