Nawra

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Imię Nawra, o których chcę teraz napisać, przywodzi mi na myśl trzy rzeczy: Nawarrę, powieść Alistaira MacLeana pod tytułem „Działa Nawarony” oraz słowo „nawracać”.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tego imienia, ponieważ z jednej strony podoba mi się i uważam je za niezwykle kobiece oraz tajemnicze. Z drugiej natomiast jest w tym imieniu jest coś, co mi niesłychanie przeszkadza i irytuje, jakaś niezgrabność, wręcz toporność i nuta wulgarności. Dziwne imię i nieco „nieprzychylne”, jakkolwiek to brzmi.

Imię Nawra zaczęło kojarzyć mi się z kobietą o niełatwym charakterze i ogromnym temperamencie, która zawsze musi postawić na swoim i łatwo wpada gniew. Jest niecierpliwa i wszystko za bardzo bierze do siebie. Cechują ją również zamiłowanie do perfekcji zawsze i wszędzie.
Jeżeli chodzi o fizyczność, to w moim odczuciu jest to kobieta, która podoba się mężczyzną  – ma ciemnorude oraz kręcone włosy, owalną twarz i figurę typu „klepsydra”.

nawra

 Etymologia

Imię Nawra (wymowa: Naura) wywodzi się od arabskiego wyrazu نورة o polskim tłumaczeniu „kwiat”. Tłumaczy się je również jako „biały kwiat”, który podobno rośnie w Syrii pod koniec wiosny. Może też oznaczać: „bardzo jasny”, „świetlisty”.
Ciężkie, twarde brzmienie i kwiaty w pierwszym znaczeniu, które  symbolizują  m.in. delikatności – co za kontrast…
Wracając do meritum… Męskim wariantem tego imienia powinien być Nauar bądź Nawr, druga forma brzmi mi jak nieudany skrót.

Formy obcojęzyczne

Nevra (turecki)

Statystyki

Imię Nawra nie miały u nas nadań.

Co myślicie tym imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

Jedna myśl nt. „Nawra

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :) Rzeczywiście, imię jest nieco przyciężkawe, ale mi się podoba mimo wszystko, nawet mimo podobnych skojarzeń: czyli z Navarrą, nawracaniem czy nawet nawrotami. Jest w nim coś bardzo kobiecego i tajemniczego, nie sposób się z tym nie zgodzić. A twardość tego imienia według mnie nie pozbawia go ani trochę kobiecości czy uroku. To bardzo delikatne znaczenie rzeczywiście kontrastuje z brzmieniem. Turecka Nevra podobałaby mi się bardziej niż mi się podoba, ale bardzo kojarzy mi się z newralgią, neuronami i tym podobnymi rzeczami. Pozdrawiam! :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>