Nefja

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Jakiś czas temu natknęłam się na imię Nefja. Na pierwszy rzut oka wzięłam je za imię arabskie. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że jest zgoła inaczej.

Ne1

 Etymologia

Otóż Nefja i jej męskie warianty: Nefir i Nefr zostały utworzone od staronordyckiego imienia NæfR o znaczeniu „nozdrza”, „nos”, „dziób”.

Daty imienin

Powiedzmy, że imię Nefja imieniny obchodzi 4 stycznia.

Statystyki

W minionym wieku imię Nefja nie miało nadań. Podobnie było z imionami Nefir i Nefr.

Co myślicie tym imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

4 myśli nt. „Nefja

 1. ~Emilia Lind

  Też w pierwszej chwili myślałam, że to imię arabskie, ma takie trochę brzmienie jakby ichnie. Ale fakt, akurat zbitka -fj- w imionach to tylko u Skandynawów jest, przynajmniej ja nigdzie indziej ni kojarzę. Nefja trochę kojarzy mi się z Netią :D ale myślę, że gdybym poznała jakąś Nefję i dużo miała z nią do czynienia, to pewnie po jakimś czasie nawet zapomniałabym o tym skojarzeniu. Poza tym już teraz mimo owego skojarzenia lubię to imię, wydaje mi się bardzo urocze i pełne młodzieńczej świeżości. Moim faworytem jest jednak Nefir. Brzmi ładnie, a przy tym bardzo silnie. Dodatkowo mam wrażenie, że skojarzenia ze słowami „kefir” i „zefir” robią swoje. :D Lubię te słowa i z brzmienia i to, co oznaczają również bardzo lubię. :D APoza tym Nefir brzmi mi jak połączenie nazw dwuch kamieni: nefrytu i szafiru, a jako miłośniczka i po części kolekcjonerka kamieni półszlachetnych i szlachetnych nie mogę przejść obok takiego faktu obojętnie. Nefir jest więc idealnym imieniem dla syna jubilera, albo podobnych świrów jak ja, zresztą tak mi się ten Nefir podoba, że kto wie… może jak będę mieć wielu synów, któryś będzie Nefirem? :D Co do Nefra, mam do niego stosunek raczej ambiwalentny, bliższy jednak pozytywnemu niż negatywnemu, kojarzy mi się – jak spora częśc staronordyckich imion męskich zakończonych na -r – z jakimś dzikim wikingiem. :D
  Pozdrawiam! :)

  Odpowiedz
  1. Marthette Autor wpisu

   Właśnie Nafia – zapomniałam o tym imieniu. Nefja przywodziło mi na myśl jakieś imię arabskie, lecz zupełnie nie potrafiła uzmysłowić sobie, co to za imię.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>