Domna

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś swój dzień ma imię Domna, z tej więc okazji postanowiłam przedstawić Wam to imię. Poznałam je, zdaje się, że 4 lata temu i z miejsca polubiłam. Kojarzy mi się z kobietą dumną, wyniosłą i chłodną w obejściu, ale bez przesady, ponieważ „moja” Domna ma też i dobre strony, jest: lojalna, wierna ideałom, pracowita, ambitna, inteligentna, zdolna ze smykałką do interesów. Jest też osobą między 25 a 30 urodzinami i posiada chłodną, niemal skandynawską urodę.

123

 Etymologia

Imię Domna powstało od łacińskiego przydomka Domna utworzonego od celtyckich slów Domnus, Donnus o znaczeniu domu, budynku”, albo od łac. Dominus „pani, władczyni”.
Męskim odpowiednikiem tego imienia jest Domnus.

Dzieje tego imienia na ziemiach polskich

Najstarsze zapisy (4) tego imienia w formię Domna pochodzą z 1438 roku. Odnotowano również 3 Dumny.

Daty imienin

Domna imieniny obchodzi: 2 czerwca i 28 grudnia.

Statystyki

Między 1901 a kwietniem 1994 roku zarejestrowano 11 kobiet o tym imieniu. Pierwsze cztery użytkowniczki tego imienia przyszly na świat w latach 1901-1920, a ostatnie 7 w latach 40.

Co myślicie tym o imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

Jedna myśl nt. „Domna

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :) Znam to imię od dawna, niestety, jest jednym z niewielu imion celtyckich, które absolutnie mi się nie podobają. Domna bowiem kojarzy mi się z dwoma imionami, których nie lubię: Donną i Dominiką. Mi również Domna kojarzy się z osobą dumną, przy tym dominującą. Nie jest zbyt energiczna, ale dąży do celu, który sobie wyznaczy, nawet po trupach. Powiedziałabym nawet, że jest flegmatyczką. Nie przejmuje się opinią innych na swój temat, jest bardzo konkretną, rozsądną i logicznie myślącą kobietą i tylko takich ludzi szanuje. Trudno jej okazywać pozytywne emocje, zwłaszcza tym, którzy naprawdę nie są jej obojętni, trudno jej nawet samej sobie przyznać się do takich emocji. Jest pesymistką, ale stara się nie uskarżać innym. W stosunku do najbliższych jak i do siebie jest surowa i wymagająca, bardzo ambitna. W zachowaniu jest dość sztywna, chłodna i wyniosła, często ironizuje, potrafi popsuć zabawę najbardziej wesołemu towarzystwu, trudno jej się rozluźnić. Jest bardzo zapobiegliwa, praktyczna i przezorna. Moja Domna jest w wieku 35-40 ale ze względu na swoje bardzo stateczne zachowanie i surową prostotę w ubieraniu się uchodzi za starszą. Jest bardzo wysoka jak na kobietę, szczupła, wręcz koścista, ale silna i dobrze zbudowana, w jej urodzie, przede wszystkim w budowie ciała jest coś męskiego. Ma niezbyt gęste, bardzo jasne włosy i stalowoszare oczy. Pozdrawiam! :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>