Imiona bardzo osobliwe: Syren i Syrena.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Był już temat Bazyliszeku o teraz nadszedł czas na kolejne imiona, które swoim brzmieniem przywodzą na myśl mityczne stwory. Tymi imionami są: Syren oraz jego żeński wariant Syrena.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/The_Siren.jpgJohn William Waterhouse, „Syrena”

Według podań syreny żyły na małych wyspach na Morzu Śródziemnym skąd wabiły swym przepięknym  śpiewem żeglarzy, sprowadzając statki oraz marynarzy na zgubę.
Istnieje wiele mitów przedstawiających ich wygląd  i pochodzenie:

- Apollodorus podaje, iż były dziećmi Syreny, córki Melpomeny i boga rzeki Achelousa. Nosić miały imiona Pisinoe, Agalope i Thelxiepia. Pierwsza z nich grała na lirze, druga śpiewała, trzecia zaś przygrywała na flecie.

- Wedle nieznanego z imienia greckiego filozofa były to potwory wodne półryby-półkobiety, wesołe w czasie burzy i sztormu, smutne zaś w czas ładnej pogody. Pięknymi pieśniami wabiły marynarzy i sprowadzały ich statki na mieliznę, następnie zaś je okradały, a załogę – pożerały.

- Pliniusz Starszy przedstawiał syreny też jako półryby-półludzie, z tą różnicą, że w tym przypadku ich ciała pokrywały włosy. Osobniki płci męskiej Pliniusz nazywa Trytonami. Często niszczyły statki siadając w dużej ilości na jeden z burt, co powodowało przechylenie i zatonięcie statku.

- Czwarty mit informuje, że syreny były córkami samego Zeusa, które miały za zadanie towarzyszyć zmarłym w drodze do Hadesu. Opiekowały się ich duszami i opłakiwały je, z tego właśnie powodu ich wizerunki umieszczano na nagrobkach.

- Według innych podań mieszkały w niebie. Niebańskie syreny były krewnymi z muzami i posobnie jak one śpiewały i grały na różnych instrumentach.

- W przedostatnim micie który chcę przedstawić,  można znależć informację, jakoby były one córkami Forkosa i Keto albo Acheloosa. Homer wymienił dwie syreny, później pisano, że były trzy:

  • Partenope
  • Ligea
  • Leukozja

- Syreni akcent możemy również znależć w naszej kulturze np. w legendzie o Syrence Warszawskiej: Pewnego dnia u podnóża dzisiejszego Starego Miasta wyszła z wody przepiękna syrena, aby nieco odpocząć na piaszczystym brzegu. Tak spodobało jej się miejsce, że postanowiła tu zostać na zawsze. Niestety zamieszkujący pobliską osadę rybacy zauważyli, że ktoś podczas połowów wzburza fale Wisły, plącze sieci i wypuszcza ryby z więcierzy. Postanowili więc schwytać szkodnika. Kiedy jednak usłyszeli przepiękny głos syreny, zaniechali swoich zamiarów i szczerze pokochali piękną kobietę-rybę, która od tej pory co wieczór umilała im czas przepięknym śpiewem. Pewnego dnia zobaczył syrenkę bogaty kupiec i postanowił ją schwytać. Podstępem uwięził ją w drewnianej szopie. Płacz syreny usłyszał młody syn rybaka i z pomocą przyjaciół, pod osłoną nocy uwolnił ją. Syrena z wdzięczności za uratowanie życia obiecała im, że zawsze kiedy tylko będą potrzebowali pomocy, stanie w ich obronie. I odtąd warszawska syrenka, uzbrojona w miecz i tarczę, broni miasta i jego mieszkańców”.

syreny

Etymologia

Syren i Syrena – podobnie jak Bazyliszek- wywodzą się z greki. Imiona te powstały od słowa  Σειρήν (Seirḗn) o znaczeniu: „słodki piosenkarz”, „słodka piosenkarka”, „człowiek pięknie śpiewający”. Pod wpływem łaciny, imiona te przyjęły formy: Sirenus i Sirena.

Daty imienin

Imiona te swój dzień obchodzą 23 lutego.

Statystyki

W ubiegłym wieku odnotowano tylko 1 Syrenę. Syren nie miał nadań.

Co myślicie o tych imionach?
Pozdrawiam, Marthette :)

4 myśli nt. „Imiona bardzo osobliwe: Syren i Syrena.

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :)
    Mam mieszane uczucia w stosunku do tych imion. Z jednej strony są one bardzo ciekawe, mają taki swój „syreni” urok, z drugiej natomiast nigdy w życiu nie nadałabym tych imion dzieciom i każdemu bym to odradzała, mimo znaczenia, historii i tego wszystkiego. Może gdyby Syrena kojarzyłaby się wyłącznie z kobietą-rybą, nie byłabym tak nastawiona do tego imienia, ale syrena może być przecież również strażacka, no albo może być to polski samochód – syrenka. Nie chciałabym, żeby moje dziecko było w ten sposób kojarzone, mimo, że nie mam nic do tych pojazdów. Syren to jeszcze inna kwestia. Samo brzmienie jego jest bardzo przekonujące, wydaje się być intrygującym imieniem, ale jednak te skojarzenia z syrenami… tutaj nawet skojarzenia z tymi fantastycznymi nie są zbyt pomyślne, bo nie bardzo dodają męskości nosicielowi takiego imienia. I wtedy od razu imię Syren diametralnie się zmienia. Dlatego nie jestem zachwycona tymi imionami. Zdziwiona natomiast jestem bardzo, iż imię Syrena było w ubiegłym stuleciu w użyciu i nawet doczekało się imienin. Pozdrawiam i życzę Ci miłych, zdrowych i wesołych Świąt ::) ps. Założyłam nowego bloga, na którym dopiero co się zadomowiłam i przeniosłam stare wpisy, powstało też kilka nowych i oczywiście będzie się rozwijać. Jeśli więc masz ochotę wpaść do mojej Drimolandii to zapraszam, oczywiście podlinkowałam :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>