Chea

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

http://ep.yimg.com/ty/cdn/carenginecare/Mucha-Fall-new.jpgAlfons Mucha, „Jesień”

Postanowiłam iść za ciosem i kontynuować temat imion charakterystycznych dla Khmerów. Związku z tym faktem bohaterem mojej najnowszej notki będzie imię Chea.

Z czym kojarzy mi się Chea? Z boginią Herą oraz z Jesienią z obrazów Alfonsa Muchy.

chea

Etymologia

Zanim przejdę do omawiania historii tego imienia, zacznę od wspominienia o bardzo ważnej rzeczy. Otóż Chea jest dość specyficznym imieniem – jego nietypowość polega na tym, że mogą je użytkować przedstawiciele obu płci! Niemniej dla mnie Chea jest zarezerwowane wyłącznie dla Pań; w ogóle nie wyobrażam sobie męskiego użytkownika tego imienia.
Ponadto zauważyłam, że sporo imion wywodzących z tej kultury jest uniwersalna pod tym względem. Widać, że to bardzo praktyczna nacja, aczkolwiek nie wyobrażam sobie czegoś takiego w Polsce  ;)

Imię Chea powstało na gruncie języka khmerskiego od wyrazu ជា o – „zdrowa”, „zdrowy”. Idealne imię na obecną porę roku; można traktować je jako coś w rodzaju życzenia.

Daty imienin

Imiona khmerskie nie mają wyznaczonych dni imienin, ale za takową postanowiłam uznać 30 XI – dzień, w którym natknęłam się na nie.

Statystyki

Nie dokonano u nas rejestracji osób o tym imieniu.

Co myślicie tym o imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

2 myśli nt. „Chea

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! :) Mi imię Hea również kojarzy się z jakąś boginią, o Herze w ogóle nie myślałam, po prostu skojarzyło mi się w ten sposób, że mogłoby być imieniem jakiejś bogini, trochę przypominającej z charakteru Hestię, w połączeniu z Demeter i nordycką Freją, ma też w sobie troszeczkę z Ateny. Dla mnie również pomysł nadawania tego imienia dla przedstawicieli płci męskiej jest totalnie absurdalny, po prostu nie umiem sobie wyobrazić faceta o tym imieniu, a jeśli już nawet jakoś, to ma on poważne problemy z osobowością ogólnie, przynajmniej takie robi wrażenie, bidulek. Praktyczność praktycznością, ale myślę, że lepiej, gdy płci i imiona są rozgraniczone i wiadomo, kto jest kim. Generalnie nie jestem wielką entuzjastką i fanką takich krótkich imion po prostu dlatego, że jakoś dziwnie trudno mi wyobrazić sobie ich nosicieli, przynajmniej z reguły, ale Hea jest jedną z tych imion, których krótkość szczególnie mi nie przeszkadza. Uważam, iż Hea jest pięknym, bardzo kobiecym i pełnym dojrzałości imieniem, trochę nawet emanującym swoistym majestatem. Myślę, że w naszym kraju mogłoby być popularne, chociażby ze względu na swoją egzotyczną ojczyznę. To jest imię w sam raz dla łagodnej, ale i stanowczej matki, gotowej poświęcić wszystko dla swoich dzieci, która jest kobietą bystrą i inteligentną, o nieprzeciętnym guście i egzotycznej urodzie, z ustabilizowanym poczuciem własnej wartości, dojrzałej i odpowiedzialnej. Hea żyje w pełni naturalnie, nawet jeśli mieszka w cywilizowanym, hałaśliwym świecie, jej życie jest zsynchronizowane z naturą, bardzo dba o swoje zdrowie i rozwój duchowy. Tak właściwie teoretycznie Hea nie powinna należeć do imion, które lubię, primo, że jest imieniem dla obu płci, a secundo, że takim krótkim, ale jednak okazało się inaczej. Uważam je za bardzo piękne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>