Dania? Serio??

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Tak, serio. Wczoraj ku swojemu przeogromnemu zdziwieniu odkryłam, że istnieje imię Dania. Zawsze, gdy pomyślę, że w kwestii imion nic mnie już nie zdziwi, to dosłownie chwilkę później napotykam coś, co rewiduje moje stanowisko. Tak jest zawsze. Cóż, wychodzi na to, że imiona raczej nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać… I bardzo dobrze :)

Z kim lub z czym kojarzy mi się imię Dania? Przede wszystkim z „tą” Danią. Jeżeli chodzi o moją charakterystykę potencjalnej użytkowniczki tegoż imienia, to w tym przypadku czynnikami determinującymi są skojarzenia z krajem o takiej samej nazwie, a zatem wyobrażam sobie Danie jako kobietę: schludną pod każdym względem, zabawną i bardzo sympatyczną. Ponadto w moich wizjach występuję w stroju ludowym i zawsze ma ze sobą pełen kosz pysznych drożdżówek, których zapachem przesiąknęła aż do szpiku kości.

1111111

Etymologia

Jak się okazało, istnieją dwie teorie objaśniające etymologię tego imienia:

  • Wedle pierwszej imię Dania wywodzi się od arabskiego słowa دانية o znaczeniu „blisko”, „w pobliżu”.
  • Druga teoria głosi, iż omawianie imię jest włoskim zdrobnieniem hebrajskiego imienia Daniela, które oznacza „moim sędzią jest Bóg” albo „sędzia Boży”.

Muszę zaznaczyć, że niezależnie od tego, która teza jest właściwa, Dania jest imieniem semickim.

W dwudziestowiecznej Polsce nie miało nadań.

Co myślicie o tym imieniu?

Pozdrawiam, Marthette :)

3 myśli nt. „Dania? Serio??

  1. ~Emilia Lind

    Witaj! Też uważam, że to bardzo dobrze, że imiona wciąż nas zaskakują, że jest ich tyle i jest mnóstwo niejasnych kwestii, jeśli o nie chodzi, które dodają im tajemniczości i uroku. A co do Danii, chyba nie muszę pisać, że straasznie się zdziwiłam widząc owo imię, no ale czego to ludzie nie wymyślą? Jakkolwiek bardzo lubię Danię jako kraj i jak do wszystkich krajów skandynawskich mam do niej wiele pozytywnych uczuć i sympatii, to jednak imię jakoś nie bardzo przypadło mi do gustu. Ja wyobrażam sobie Danię na dwa sposoby, chociaż raczej bez większych szczegółów. Albo jako bardzo młodą dziewczynę, taką mniej więcej czternastoletnią, bardzo miłą, przyjacielską, impulsywną, roześmianą, pełną wigoru i błyskotliwą, bardzo gadatliwą, taką, której wszędzie pełno, trochę flirtującą, nieustannie otoczoną przyjaciółkami, które przy jej barwności i hałaśliwości wydają się tylko bezbarwnymi cieniami, ale chyba za bardzo im to nie przeszkadza, tak już po prostu jest. Dania jest zawsze w centrum uwagi i jest trochę egocentryczna, ale nie egoistyczna i zapatrzona w siebie bez umiaru, choć ma o sobie bardzo dobre mniemanie. Ma poczucie humoru i jest ambitna. Jest raczej drobna, szczupła, ma długie włosy, które mogą mieć wszelkie odcienie brązu, mogą być miodowozłociste, miedziane, kasztanowe. Oczy ma orzechowe albo brązowe, o podłużnym kształcie, jej twarz ma kształt serca. Druga Dania jako sobie wyobrażam jest w dużej części podobna do Twojej: wyobrażam ją sobie jako cóś w stylu personifikacji Danii. Jest to staruszka, z długimi, siwiejącymi włosami, tylko między tymi siwymi włosami są jakieś pojedyncze pasma właśnie w jakimś brązowym, złocistym, miodowym, kasztanowym lub miedzianym odcieniu. Jest niska, trochę krępa, przyjaźnie uśmiechnięta, ma błyszczące orzechowe oczy, jest we wzorzystej sukni, rzeczywiście takiej trochę na modłę ludową, istotnie jest bardzo schludna, spokojna, sympatyczna, rozsądna, ostrożna, z jej twarzy emanuje doświadczenie i zadowolenie z życia, jest osobą opiekuńczą i sprawiającą, że ludzie w jej otoczeniu, którym jest przychylna, czują się stabilnie i bezpiecznie. Jest osobą bardzo ciepłą, zaradną życiowo i umie opowiadać historyjki. Jest łagodna, miła i lubi dzieci. Rzeczywiście drożdżówki bardzo do niej pasują. Taka Dania mogłaby być jakimś bóstwem opiekuńczym Danii, obdarzającym pomyślnością, dobrobytem i pokojem swych poddanych, a za ich dobre uczynki błogosławiłaby ich drożdżówkami :) Pozdrawiam :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>