Imiona dla szczęśliwych ludzi.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Odkąd pamiętam imię Feliks zawsze mi się podobało. Pozytywne uczucia czuję również do zdrobnienia Felek, nawet Felek z piosenki „Był sobie raz Felek” nie jest w stanie zniechęcić mnie do niego. Pasjami lubię także Felicję i przeuroczą moim zdaniem Felę. Zgoła inny stosunek mam do imienia Feliksa, ponieważ uważam je za zbyt twarde, a przez to odpychające. Ale to moje prywatne, subiektywne odczucia.

Mam taki swój zwyczaj lub raczej zboczenie – lubię wyobrażać sobie użytkowników imion. Dla mnie Feliks posiada dwie twarze: pierwsza należy do młodego, zadziornego chłopaka o buntowniczej naturze. Druga natomiast do eleganckiego, szalenie ambitnego i niesłychanie atrakcyjnego mężczyzny piastującego ważne stanowisko w świecie rekinów biznesu.
Zupełnie inne wyobrażania mam na temat potencjalnych użytkowniczek imion Felicja i Feliksa. Pierwsza kojarzy mi się z efemeryczną młoda damą z przełomu XIX i XX wieku. Podczas gdy Feliksa przywołuje obraz surowej zakonnicy i kobiety określanej mianem herod-baby.

Etymologia

Bohaterowie tej notki wywodzą się od łacińskiego słowa felix , które znaczy: „szczęśliwy”, „przynoszący szczęście”, „błogosławiony”„błogi”, a także „urodzajny”, „żyzny”, „płodny”.
Pod względem owych znaczeń miały zatem oznaczać człowieka, który jest szczęśliwy lub płodny. Często z tego powodu używane były jako życzenia, aby ich użytkownicy charakteryzowali się tymi cechami.
Warta odnotowania jest jeszcze jedna rzecz, mianowicie na gruncie tego imienia Feliks utworzono przydomek Felicjan (Felicianus), które tłumaczy się na dwa sposoby:
- oznacza to samo, co wyżej wymienione.
- oznacza kogoś, kto należy do Feliksa, bądź wywodzi się od niego.
O Felicjanie powstanie osobna notka, w której podam więcej informacji.

Dzieje tych imion na ziemiach polskich

FELIKS

Pierwszy zapis dotyczący tego imienia pochodzi już z początku XIII, a dokładniej z 1202 roku. Przeszukując polskie kroniki należy pamiętać, iż niekiedy imię Feliks utożsamiano Felicjanem (najstarszy zapis pochodzi z 1265 roku), które, jak wcześniej napisałam, u Rzymian było przydomkiem powstałym od imienia Feliks, a także z Szczęsnym (1445), który jest jego odpowiednikiem semantycznym. O tym imieniu też powstanie osobny post.

W wielkopolskich zapisach z XIV wieku imię to pojawiło się tylko raz. W tych pochodzących z późniejszego wieku zapisano je 5 razy oraz raz pod postacią Johannes Felix (1483). W małopolskich odnotowano je 11 razy oraz raz jako Joannis alias Felicis (1449). Na Mazowszu dokonano 6 zapisów. Na  Śląsku uwieczniono je tylko raz. W kronikach pochodzących z piętnastowiecznych kresów południowo-wschodnich widnieje 20 zapisów oraz 3 dotyczące osób: Present(e) Johanne alias Felix (1465), Fedko alias Felix (1466) i Johannis Felicis (1468)

FELIKSA I FELICJA

W przeszłości oba imiona traktowano jako jedno. U nas zostało poświadczone już w 1240 roku w formię Felicyja (łać. Felicia, 16 zapisów). Kolejne zapisy pochodzą z lat: 1341 i 1470, i dotyczą form Felicyja, Filicyja (zdrobnienie Filka z 1350 roku). W XVIII wieku pojawiło się imię Felicissima, które z pochodzenia jest stopniem najwyższym od przymiotnika felix (najszczęśliwsza, najpłodniejsza etc.)

Poza tym w kronikach wielkopolskich imię to występuje 3 razy oraz raz jako Agnetham Felicjam de Jarochow (1389). W małopolskich 5 razy. W mazowieckich raz. W zapisach z kresów południowo-wschodnich 4 razy + 1 jako Katherina alias Felicia (1491).

Formy obcojęzyczne

 فيليكس , Felikas (arabski) Felix, Felice, Felicia, Felis, Lecia, Lisha  (angielski),Фелікс, Feliks, Феліцыя, Fjalicyja (białoruski), Feliks, Feliksa (bośniacki), Феликс, Feliks, Felko, Феліцыя Felicija, Fela (bułgarski), Felix (czeski), Felix,Felicia (duński),  Félix, Félicie, Félicien, Félicienne (francuski), Felix, Felicia, Feliciana, Feliciano (hiszpański),  Felix, Feel (niderlandzki), Felikatas, Pelikatas (litewski), Felicia, Feliciana, Felicianus, Felicius (łacina) Феликс, Feliks (macedoński), Felix, Felicie (niemiecki), Felix (norweski), Felix, Felice, Felicio, Felícia, Feliciano (portugalski), Фелікс, Feliks (rosyjski), Felix, Felicia (rumuński), Feliks, Srecko (serbsko-chorwacki), (starogrecki), Félix (słowacki), Felix (słoweński), Felix (szwedzki),  Фелікс (ukraiński), Bógdog, Félix,  Felícia, Felicia (węgierski), Felice, Feliciana, Feliciano (włoski),

Daty imienin

Feliks imieniny obchodzi 1, 14 i 30 stycznia, 21 lutego, 1, 18, 23 i 26 marca, 16, 21 i 23 kwietnia, 10, 18, 30 i 31 maja, 11 i 14 czerwca, 12, 17, 27 i 29 lipca, 28 i 30 sierpnia, 1, 10, 11 i  22 września, 24 października, 6, 20 i 28 listopada, 4  i 5 grudnia.

Tymczasem użytkowniczki imion Feliksa i Felicja swoje imieniny obchodzą w dniach: 27 kwietnia, 23 sierpnia i 30 września.

Znani użytkownicy

 • św. Feliks I – papież
 • św. Feliks III – papież
 • św. Feliks IV – papież
 • św. Feliks z Dunwich – święty katolicki, misjonarz, biskup
 • św. Feliks z Kantalicjo – włoski kapucyn
 • św. Feliks z Nikozji – włoski kapucyn
 • św. Feliks z Sewilli – diakon, męczennik z III wieku
 • św. Feliks – męczennik z III/IV wieku
 • św. Feliks – męczennik z IV wieku
 • św. Feliks z Noli – kapłan z Noli z III wieku
 • św. Feliks – żołnierz, męczennik z IV wieku
 • św. Feliks z Abiteny – męczennik z IV wieku
 • św. Feliks z Girony – męczennik z IV wieku
 • Felix Bernstein – niemiecki matematyk
 • Felix Baumgartner – wykonał skok ze stratosfery z wysokości 38 969 metrów
 • Felix Bloch – szwajcarski fizyk, noblista
 • Feliks Brodowski – nowelista, krytyk literacki
 • Feliks Dzierżyński – działacz komunistyczny
 • Feliks Falk – polski reżyser filmowy
 • Felix Hausdorff – niemiecki matematyk
 • Feliks Jabłczyński – polski pisarz i malarz
 • Felix Klein – niemiecki matematyk
 • Feliks Adam Krzesiński – polski tancerz i choreograf
 • Felix Magath – niemiecki trener piłkarski
 • Felix Mendelssohn-Bartholdy – niemiecki kompozytor
 • Feliks Nowowiejski – kompozytor
 • Félix Savart – francuski fizyk
 • Félix Savón – kubański pięściarz
 • Feliks Stamm – polski trener bokserski
 • Felix Wankel – niemiecki mechanik i konstruktor
 • Feliks Hołowacz – białoruski polityk
 • Félix Houphouët-Boigny – prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej
 • Feliksa Meda – włoska klaryska, błogosławiona
 • Feliksa Kozłowska – święta założycielka mariawityzmu
 • Urszula Feliksa Pająk – polska polityk, związkowiec, posłanka na Sejm II kadencji
 • Felicja Curyłowa, artystka ludowa, malarka ze wsi Zalipie
 • Felicja Fornalska, polska działaczka ruchu robotniczego
 • Felicja Kruszewska, polska poetka i dramatopisarka
 • Teresa Felicja Burbon, siódma córka, a dziewiąte z kolei dziecko króla Francji — Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej

Statystyki

FELIKS

Feliks1

Współcześnie Feliks jest imieniem 34.549 mężczyzn. Między 1901 a 1920 rokiem nadano je 9.508 razy. W latach 20. liczba nadań wyniosła 9.519. W latach 30. imię Feliks odnotowało pierwszy spadek popularności -  odnotowano je wówczas 7.696 razy. W następnej dekadzie zarejestrowano 4.525 chłopców o tym imieniu. W połowie XX wieku dokonano 2.593 rejestracji. W latach 60. odnotowano ich jeszcze mniej, bo 511. W kolejnym dziesięcioleciu nadano je 111 razy, a dziesięć lat później zaledwie 65. Natomiast w okresie o 1 stycznia 1991 roku do 30 kwietnia 1994 roku zarejestrowano jedynie 23 nadania.

FELIKSA

Feliksa1

Imię Feliksa w minionym wieku stało się imieniem 18.681 Polek. Między 1901 a 1920 rokiem nadano je 8.079 razy. W latach 20. ta liczba spadła do 5.873. nadań. W następnej dekadzie narodziło się 3.082 Feliksy. W latach 40. 1156. W połowie wieku odnotowano jedynie 448 rejestracji. Między 1951-1961 tylko 39 dziewczynek zostało nazwanych w ten sposób. Ostatnie 4 nadania odnotowano w latach 70.

FELICJA 

Felicja1
Zacznę od tego, że niemal zawsze wydawało mi się, że to Felicja jest imieniem popularniejszym od Feliksy. Jednak prawda okazała się być inna, bo w zeszłym stuleciu imię Felicja nadano 15.902 razy, czyli o 2779 mniej od Feliksy.
Między 1901 a 1920 rokiem nadano je 3.692 razy. W latach 20. liczba nadań wzrosła do 4.605. W latach 30. imię Felicia odnotowało pierwszy spadek popularności -  odnotowano je wówczas 4.106  razy. W następnej dekadzie zarejestrowano 1.913 dziewczynek o tym imieniu. W połowie XX wieku dokonano 1276  rejestracji. W latach 60. odnotowano ich jeszcze mniej, bo 237 . W kolejnym dziesięcioleciu nadano je 46 razy, a dziesięć lat później zaledwie 23. Natomiast w okresie o 1 stycznia 1991 roku do 30 kwietnia 1994 roku zarejestrowano jedynie 4 nadania.

Kończąc zadam tradycyjne pytanie: co myślicie o tych imionach?

Pozdrawiam :)

3 myśli nt. „Imiona dla szczęśliwych ludzi.

 1. ~Emilia Lind

  Witaj!
  Zawsze miałam sporo sympatii dla tych „szczęśliwych” imion i dobrze mi się one kojarzyły. Jeśli chodzi o wyobrażanie sobie osób z jakimś konkretnym imieniem to też bardzo to lubię. Ciekawe, że ze wszystkimi Twoimi opisami tych ludzi mogę się zgodzić, bo podobnie ich sobie wyobrażam, chociaż nie znam żadnego Feliksa ani Feliksy. Dodałabym najwyżej jeszcze, że mi Feliks nasuwa również skojarzenia ze starszawym jegomościem, człowiekiem bardzo szanowanym, inteligentnym, który dorobił się czegoś w życiu, a poza tym ma gromadkę wnucząt, które strasznie rozpieszcza, a wszystkich ujmuje swoimi dobrymi manierami. Za zdrobnieniem Felek szczególnie nie przepadam, wydaje mi się takie trochę dziwaczne, sama nie wiem dlaczego, aczkolwiek ma w sobie trochę takiej śmiesznej fikuśności. Jednakże Feliks bez wątpienia jest bardzo pięknym imieniem, które już od dawna lubię. Felicję lubiłam od zawsze, ostatnio zakochałam się w szwedzkiej formie Felicia, ale to chyba kwestia wybitnie fajnych skojarzeń. Co do Feliksy, hmm, mam mieszane uczucia. Masz rację, że jest takie surowe i mi też przywodzi na myśl niedostępną, surową zakonnicę albo jakiegoś generała w spódnicy, niemniej jednak też ma trochę uroku tych feliksowatych imion i chyba tylko dlatego nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że jej nie lubię. Strasznie mnie zaskoczyło, że Felicja nie była aż tak popularna jak Feliksa, też bym raczej przypuszczała, że Felicji będzie więcej. A poza tym, przypomina mi się także inne imię które, o ile się nie mylę, było w starożytności zdrobnieniem Felicii tudzież Felixy, Felikula/Felicula. Jest takie śliczne, że chyba mogę je uznać za moje najbardziej ulubione imię z tej rodziny imion.
  Pozdrawiam :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>