Siofra

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Coraz bardziej przekonuję się do imion celtyckich, które do tej pory uważałam za toporne i nieodpowiednie na polski grunt. Dlatego mój najnowszy post dotyczyć będzie imienia wywodzącego się z tej kategorii.
Imię, o którym teraz napiszę powinno przypaść do gusty miłośnikom opowieści fantasty.

Etymologia

Siofra jest celtyckim- a mówiąc dokładniej irlandzkim- imieniem żeńskim o bardzo bajecznym, choć niejednoznacznym znaczeniu. Albowiem może ono oznaczać:

 • Małego elfa.
 • Krasnoludka.
 • Dziecko podmienione przez wróżkę.
 • W irlandzkich opowieściach ludowych występuje postać o imieniu Siofra. Jest ona królową wróżek.
 • Czarownicę – uzdrowicielkę.

Statystyki

W Polsce nie odnotowano tego imienia.

Co myślicie o tym imieniu?

Jedna myśl nt. „Siofra

 1. ~Emilia Lind

  Witaj!
  Kocham imiona celtyckie i w ogóle kulturę celtycką równie mocno jak skandynawskie imiona, język irlandzki uważam za przecudowny, ale o imieniu Siofra jak żyje nie słyszałam. Rzeczywiście, chociaż bardzo, bardzo lubię imiona celtyckie / gaelickie, to jednak większość z nich ze względu na zawikłaną jak dla nas fonetykę i pisownię nie bardzo się nadaje do użytku. Siofra zdaje się być wyjątkiem, chociaż pewnie ludzie i tak by to różnie wymawiali. Albo przez ś, albo przez sj. Ja kiedyś próbowałam się uczyć irlandzkiego, niestety poległam, ale z fonetyki pamiętam tyle, że chyba oryginalna wymowa powinna brzmieć szifra, mam nadzieję, że nic nie pokręciłam. A te znaczenia Siofry są genialne. Któż by nie chciał mieć imienia tak wieloznacznego i pod każdym względem fantastycznego? Naprawdę polubiłam to imię, ma taki celtycki urok.
  Pozdrawiam :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>