Saskia

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

sas

Jeśli choć raz w swoim życiu zetknęliście się z twórczością Rembrandta, wiecie, że ów malarz niezwykle często na swoich obrazach uwieczniał żonę, Saskie van Uylenburgh. Dziś pragnę przybliżyć Wam historię jej imienia.

Saskia van Uylenburgh

Etymologia

A zatem do dzieła. Saskia jest imieniem o dość ciekawym rodowodzie, bowiem istnieje kilka teorii objaśniających jego pochodzenie.

Pierwsza, chyba najsłynniejsza oraz najbardziej prawdopodobna, głosi że omawianie imię wywodzi się od nazwy germańskiego plemienia Sasów, uściślając od żeńskiej części tej nacji, czyli Saksonek. Tak więc imię to oznacza „kobietę wywodzącą się z plemienia Sasów”. Za sprawą tego znacznego, Saskia zaliczana jest do imion geograficznych.

Wedle drugiej teorii, pochodzi ono od duńskiego wyrazu oznaczającego „dolinę światła”. Zaś trzecia jest nam Słowianom szczególnie bliska, a przy tym najbardziej zaskakująca – według niej imię Saskia pochodzi od jednego z języków słowiańskich, w którym oznacza „obrończynie ludzi”.

Daty imienin i święci patroni

Imię Saskia swoje imieniny obchodzi 10 stycznia.

Statystyki

Między 1901  a kwietniem 1994 roku imię Saskia nadano jedyni 5 razy: raz w latach 50., 70. i 80., a dwie ostatnie rejestracje przypadły na okres od 1991 do IV 1994 roku.

 

Co myślicie o imieniu Saskia?

14 myśli nt. „Saskia

 1. ~Emilia Lind

  Witaj!
  Kocham imię Saskia! Jest to moje absolutnie ulubione imię żeńskie i jeśli w przyszłości będę miała córkę, z pewnością takie będzie jej pierwsze imię. Saskia to cudowne imię, ja wyczuwam w nim sporą dozę elegancji, a zarazem delikatności, jednoczesnie jest w nim jednak coś silnego i mocnego. Co do pochodzenia Saskii, to ja spotkałam się też z inną teorią, jakoby Saskia miała być jakimś przekształconym zdrobnieniem czy formą od Aleksandry. Spotkałam się kiedyś ze zdrobnieniem Sasha od Alexandry i może między tymi imionami jest rzeczywiście jakiś związek, aczkolwiek ile w tym wszystkim jest prawdy to nie wiem. W każdym razie imię jest cudowne, niezależnie od tego, skąd i od czego pochodzi. A o duńskiej i słowiańskiej etymologii tego imienia nie słyszałam i bardzo mnie to zaskoczyło i zaciekawiło.
  Pozdrawiam :))

  Odpowiedz
  1. Walkiria Autor wpisu

   Witaj,

   Bardzo zaskoczyłaś mnie informacją o rzekomych związkach Saskii z Aleksandrą. Kto wie, czy to nie jest prawda. Co do Saszy/Sashy, tak rosyjskim zdrobnieniem Aleksandry/Alexandry jest Sasza/Sasha. Kolejnym zdrobnieniem jest, przeurocza moim skromnym zdaniem, Saszeńka.

   Pozdrawiam, Marta.

   Odpowiedz
 2. ~Emilia Lind

  Co do Sashy, kiedyś, czytając książkę, natknęłam się na Alexandrę – Angielkę, na którą mówiono również Sasha, więc wygląda na to, że teraz nie tylko w Rosji to zdrobnienie funkcjonuje. Saszeńka jest rzeczywiście urocza. Mnie ostatnio zadziwiło z kolei inne rosyjskie zdrobnienie od Aleksandry – Szura. Wybitnie kojarzy mi się z szuraniem, niemniej jednak ma swój urok, taki trochę egzotyczny, przynajmniej dla mnie.

  Odpowiedz
  1. Walkiria Autor wpisu

   Szura? Też pierwszy raz słyszę/czytam to zdrobnienie. Wiem, że w jidysz imię Sara występuje w formię Sur(a)…
   Zgadzam się z Twoją opinią na temat Szury; zdrobnienie na początku może odrzucać, ale z czasem odkrywa się jego egzotyczny urok. :)

   Wiesz coś na temat imienia Pesla? Wiem jedynie, że to żydowskie imię.

   Odpowiedz
 3. ~Emilia Lind

  Sura też brzmi bardzo ładnie i trochę egzotycznie. A o Pesli nigdy wcześniej nic nie słyszałam, w ogóle o imionach jidysz wiem stosunkowo niewiele, choć chyba powinnam coś z tym zrobić, bo są takie urokliwe i egzotyczne.

  Odpowiedz
  1. Marthette Autor wpisu

   Zgadzam się z Tobą – imiona jidysz oraz hebrajskie są urokliwe i egzotyczne. Często w różnych źródłach spotykam użytkowniczki tegoż imienia, dlatego sądziłam, że bez problemu znajdę o tym imieniu dokładniejsze informacje. A tu lipa :/

   Odpowiedz
 4. ~Maciej

  Mam Córkę Saskię i wbrew różnym podejrzeniom znajomych, nie wybraliśmy z Żoną tego imienia z powodu jakiejś filmowej bohaterki czy też fascynacji Rembrandtem. Było to po prostu pierwsze imię, którym zgodnie się zachwyciliśmy. Pierwszy kontakt z tym imieniem zawdzięczamy Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, a dokładniej zespołowi „Bez Jacka”, który pięknie ten wiersz zagrał i zaśpiewał. A jeśli ktoś potrzebuje innych fajnych argumentów, polecam teledysk do innego utworu o takim tytule, nagranego przez Holendra Twana Lijtena. Przedmówczyni Emilii Lind oczywiście życzę córeczki. Moja ma trzy latka i bardzo polubiła swoje imię. Jest w tym imieniu niesłabnąca moc, zapewniam,.

  Odpowiedz
 5. ~Mama Saskii

  A ja jestem mamą Saskii, już ośmioletniej :)
  Niestety, nie jest zachwycona swoim imieniem, akceptuje je głównie w formie zdrobnienia. Mówimy na nią Sasi lub Sasanka. Mam nadzieję jednak, że z czasem doceni jego urok.

  Odpowiedz
  1. ~enigma

   A ja mam wnuczkę Saskię. Imieniny obchodzi 14 czerwca. Ma bardzo silny, nieugięty charakter. Zazwyczaj przeprowadza to co chce ( w dobrym znaczeniu tego słowa). Jest też bardzo empatyczna i ma dobre serce. Kocha wielką miłością wszystkie żywe stworzonka – tak samo małą mróweczkę, ślimaka, psa, kota czy konia.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>