Sanna

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Sanna jest moim najnowszym imienniczym odkryciem. Znalazłam to imię na jednej z anglojęzycznych stron internetowych i muszę się przyznać, że od razu podbiło moje serce, co podejrzewam ma związek z moją fascynacją imionami zakończonymi na „anna”. Paradoksalnie za imieniem Anna – o dziwo – nie przepadam. Poza tym, niestety ze względu na swoją przeogromną popularność (Anna jest jednym z najpopularniejszych imion nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie!), stała się ono dla mnie synonimem terminu „kobieta”. Cóż takie mam odczucia. Jeżeli ktoś po przeczytaniu tego fragmentu poczuł się urażony, najmocniej tę osobę przepraszam.

Etymologia

Istnieją dwie różne teorię objaśniające nam etymologię tego imienia. Pierwsza głosi, że Sanna jest zdrobnieniem Susanny, czyli „polskiej” Zuzanny. Jeżeli ta teoria jest prawdziwa, to Sanna jest imieniem hebrajskim o znaczeniu „lilia”.
Tymczasem wedle drugiej, imię Sanna powstało od szwedzkiego słowa sanning o znaczeniu „prawda”. A zatem imię to może mieć północnogermańskie pochodzenie.

Która z teorii jest bliższa prawdzie? Tego nie wiem i myślę, że niełatwo poznać odpowiedź na to pytanie; próba rozwikłania tego problemu przypomina mi próbę poznania odpowiedzi na pytanie, co było pierwsze: jajko czy kura? Tak więc poznanie prawdziwiej etymologii imienia Sanna uważam za niemal niemożliwe.

W minionym wieku w Polsce nie odnotowano żadnej Sanny, natomiast w norweskich rankingach najpopularniejszych imion zajmuję 71. miejsce.

Co myślicie o tym imieniu?

Pozdrawiam :)

3 myśli nt. „Sanna

  1. ~Emilia Lind

    Jako miłośniczka dosłownie wszystkiego, co fińskie i szwedzkie, bardzo się cieszę, że napisałaś o tym imieniu, mimo, że przecież w Polsce nie ma tradycji i nie jest nadawane (a szkoda). Nie wiem, czy już o tym pisałam, ale również bardzo lubię imiona zakończone na -anna, z samą Anną włącznie. Dla mnie Anna to także coś jak synonim kobiety, ze względu na ogromną popularność i naturalną kobiecość tego imienia, z tym, że ja uważam to za ogromną zaletę tego imienia. Wszystko może tylko dlatego, że Anna jest moim drugim imieniem. Wracając do Sanny, mam nadzieję, że z czasem przybędzie choć trochę dziewczynek o tym imieniu, zwłaszcza, że przecież spełnia chyba wymogi stawiane imionom nadawanym w Polsce. No może skojarzenia z zimową sanną do jeżdżenia na sankach mogą troszkę komplikować sprawę, ale przecież to wcale nie są skojarzenia pejoratywne. Sanna od sanning? Podoba mi się ta teoria. Przede wszystkim dlatego, że nigdy się z nią nie spotkałam, ani na to nie wpadłam, chociaż po szwedzku nawijam od lat kilku. Miałam przyjemność poznać Sannę pochodzącą z Finlandii, co prawda tylko w sieci, ale zawsze :) i ona akurat jest Susanna, ale na ogół używa zdrobnienia Sanna. Imię SUsanna też jest zresztą piękne. Poza tym mam z tym imieniem bardzo miłe, subiektywne skojarzenia ze względu na to, iż jedna z moich ulubionych fińskich wokalistek ma właśnie na imię Sanna. Matko, nie wiedziałam, że w Norwegii to imię też jest takie popularne. Oby i u nas mogło kiedyś zaistnieć.
    Pozdrawiam :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>