Jazon, Jason.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

'„Jason i Madea”, John William Waterhouse (1907)

Postanowiłam kontynuować temat greckich imion mitologicznych i związku tym faktem dziś napiszę o imieniu Jazon ( inna forma Jason). Imię to także znalazło swoje miejsce na mojej liście ulubionych imion, choć mam z nim pewien problem. A mianowicie, pomimo kompletnie innej etymologii, Jazon dla wielu osób jest imieniem tak bardzo „amerykańskim”, że w ich opinii nie istnieje inna forma  fonetyczna (czyli sposób wymowy), aniżeli Dżazyn (Jazon) czy Dżejsyn (Jason). Myślę, że przyczynę tego owczego pędu należy szukać w  różnych anglojęzycznych programach telewizyjnych, za sprawą którym większość osób po raz pierwszy zetknęła się z tym imieniem lub kojarzy je wyłącznie z nimi. TV ma wielką siłę oddziaływania, niestety znacznie większą niż książki.

Zanim przejdę do omawiania etymologii tego imienia i reszty rzeczy, napiszę co nieco o mitologicznym użytkowniku tego imienia. Jazon (inna forma Iason) wedle mitycznych podań był wodzem Argonautów i synem Ajzona, króla Jolkos w Tesalii. Był wychowankiem centaura Chirona. Uważa się go za dowódce okrętu Argo w czasie wyprawy na wyspę Kolchidę, w celu zdobycia złotego runa.

Postać ta  jest bohaterem wielu utworów: Medea Eurypidesa, Seneki, Corneille’a, Złote runo Franza Grillparzera oraz Medea i Jazon Johanna Josefa Rodolphe’a.

Etymologia imienia Jazon

Natomiast imię Jazon wywodzi się od greckiego wyrazu ja- ,iasthai  albo jaómai o znaczeniu „uzdrawiam”, „leczę”, „pomagam przynosić ulgę”. Imię to można także tłumaczyć jako „lekarz”.

Istnieje teorie, jakoby imię Jazon był zhellenizowana forma semickiego (hebrajskiego) imienia Jezus albo Jozue.

Żeńskim odpowiednikiem tego imienia powinna być Jazona.

Formy obcojęzyczne

Jaso, Jason (łacina); Jason Jayson, Jace, Jay, Jayce, Jae (angielski); Jason (niemiecki); Giasone (włoski); Ιασων (greka).

Daty imienin i patroni

Imię Jazon imieniny obchodzi 29 kwietnia i 12 maja. Jego patronami są: Jazon męczennik z Rzymu; Jazon męczennik z Triestu; Jazon uczeń apostolski i Święty Jazon.

Inni znani nosiciele

Jazon z Cyreny — nieznany bliżej autor pięciotomowego dzieła, którego streszczeniem jest 2 Księga Machabejska
Jason Bateman — amerykański aktor, były aktor dziecięcy
Jason McCaslin — Cone, basista i wokalista towarzyszący kanadyjskiego zespołu Sum 41
Jason Schwartzman — amerykański aktor, scenarzysta i muzyk
Jason Newsted — muzyk, basista
Jason Voorhees — postać fikcyjna, główny antagonista serii horrorów pt. Piątek, trzynastego.

Statystyki

Wedle danych, które posiadam, od 1901 do kwietnia 1994 roku nie odnotowano ani jednego użytkownika tego imienia. Wiem natomiast, że w późniejszych latach zarejestrowano kilku Jazonów, lecz dokładna liczba nie jest mi znana.

Co myślicie o tym imieniu?

Pozdrawiam :)

5 myśli nt. „Jazon, Jason.

  1. ~ilja

    To imię łączy to, co w męskich imionach podoba mi się najbardziej – rozpoczyna się na moją ulubioną literę, i kończy na n, co daje ciekawy przydech. Pula takich imion siła rzeczy jest ograniczona, bardzo więc ubolewam nad niewielką popularnością Jazona. W Polsce nie odwazylabym się go nadać.

    Odpowiedz
  2. ~Emilia Lind

    Też znam takie jednstoki, które uważają, że imię Jazon, a nawet… Kaleb to imiona wyłącznie amerykańskie. To chyba rzeczywiście wina TV, która ma w przypadku niektórych ludzi właściwości zabijające myślenie, tak przynajmniej to wygląda, gdy się ich obserwuje. Moja sympatia do Jazona niestety jest coraz mniejsza, właśnie przez to identyfikowanie go z amerykańskim Jasonem. Tak, jak kiedyś Jazon kojarzył mi się wyłącznie właśnie z tym Jazonem mitologicznym, o którym pisałaś, tak teraz jego miejsce zastępuje w moich skojarzeniach Jason, a sam Jason kojarzy mi się kolei z amerykańskim nastolatkiem, może nawet trochę stereotypowym. Szkoda, no ale co ja zrobię? O etymologii Jazona nie wiedziałam wcześniej wiele, uważam jednak, że jego znaczenie jest bardzo ładne, a hipoteza o pokrewieństwie z Jezusem i Jozuem ogromnie ciekawa. Chyba jedyną formą Jazona z form zagranicznych, która mi się podoba jest Jace, który podoba mi się tylko troszeczkę i tylko z jednego powodu, że w pisowni jest podobny do uwielbianego przeze mnie niesamowicie Jacka, ale ta sympatia do Jace’a jest naprawdę niewielka, bo w moim móżdżku należy on od dawna do szufladki „typowo amerykańskie imiona” i jest tylko jedny z lepszych, ale nie pięknym, czy nawet ładnym. Zadziwił mnie ogromnie totalny brak Jazonów w XX-wiecznej Polsce, czyżby to był również wpływ amerykański i przeświadczenie, że Jazon nie nadaje się jako polskie imię? Skoro Brajan się nadaje, to i Jazon również :DMyślę, że nawet Jason byłby fajnym imieniem w Polsce, pod warunkiem, ze wymawialibyśmy go jako Jason, a nie dżejson czy jakoś tam podobnie. Naprawdę byłoby fajnie, ale cóż.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>