Namacja i Namacjusz.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś – jak sami zresztą widzicie – będzie o dwóch raczej nieznanych imionach, Namacji i Namacjuszu. Znam je już od dłuższego czasu, ale jeszcze nie zdołały podbić mojego serca. Główną przyczyną jest ich podobieństwo do słów „namacać”, „pomacać” etc. A oprócz tego podobieństwa przeszkadza mi również końcówka „usz”, za którą nie przepadam… Ale do rzeczy.

Namacja i Namacjusz są imionami o greckim rodowodzie; wywodzi się od słowa nama (-atos) o znaczeniu: „‚źródło”, „nurt”, „prąd”, „woda płynąca„. Podobnie jak wiele innych imion greckich, te również zostały przejęte do łaciny

Istnieje jeszcze jedna teoria objaśniająca etymologię tych imion. Wedle jej zwolenników Namacja i jej męski odpowiednik – Namacjusz, mogą wywodzić się od nazwy etnicznej galijskiego plemienia Nammates, zatem imiona te mogły oznaczać „człowieka wywodzącego się z Nammatów”.

Formy obcojęzyczne: łac. Namatius, Nammatius, Namasius, fr. Namas, wł. Namazio.

Namacja i Namacjusz imieniny obchodzą 27 października i 17 listopada. Ich patronami są Namacjusz będący za życia  biskupem Clermont i Namacjusz, biskup Vienne.

W minionym stuleciu nie odnotowano nikogo o tych imionach.

Co myślicie o tych imionach?

Pozdrawiam :)

Jedna myśl nt. „Namacja i Namacjusz.

  1. ~Emilia Lind

    Nigdy wcześniej nie słyszałam o tych imionach, ale pierwszym moim skojarzeniem, gdy dowiedziałam się o ich istnieniu było również „macanie”. Dlatego jakoś nieszczególnie przypadły mi do gustu, tymbardziej Namacjusz, również ze względu na tą nieszczęsną końcówkę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>