O Stello, gwiazdo moja!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Nie, to nie jest miłosne wyznanie ani nic w tym rodzaju, tylko sympatyczne rozpoczęcie notki. :) Może mi nie wyszło, ale naprawdę się starałam. :)

Wprawdzie obiecałam, że moje notki raz dotyczyły będą imion z kupki pod tytułem „tradycja” (czyli innymi słowy – to co znacie i kochacie), a innym razem z tej pod szyldem „awangarda”(czyli to, co dopiero pokochacie). No, ale przecież niektóre słowa mają więcej znaczeń, umówmy się więc, że do takich zalicza się też określenie „raz” ;) Kto nam tego zabroni? Nie bądźmy fanatykami, bo przecież od czasu do czasu można odrobinę zgrzeszyć i pozwolić sobie na ustępstwo od przyjętych norm. Ja ze swojej strony obiecuje, iż następny post poświecę jakiemuś dobrze znanemu. Tylko jest jeden problem – nie umiem podjąć decyzji, które imię dostąpi tego małego zaszczytu. ;) Najwyżej będę losować. Kończąc swoje wynurzenia napiszę jeszcze, że bardzo lubię to imię i uważam je za niesłychanie tajemnicze i piękne. Jest wręcz idealne dla małej i większej artystki. :) Aczkolwiek nie tylko dla nich.

Etymologia

Stella, która występuję także w formię Stela (jest to spolszczenie), podobnie jak opisana wcześniej Gemma, wywodzi się z łaciny, a uściślając – od słowa stella oznaczającego gwiazdę. Piękne znaczenie, czyż nie?

Imię to posiada silne konotacje z literaturą i sztuką, to tym imieniem artyści nazywali swoje bohaterki lub muzy, i właśnie za sprawą Sir Philipa Sidneya w XVI wieku imię Stella stało się popularne na wyspach brytyjskich.
A w polskiej literaturze powabną Stelle można spotkać w Fantazym autorstwa Juliusza Słowackiego
Na ziemiach polskich imię to pojawiło się ok 20 lat przed napisaniem wspomnianego dramatu, czyli ok roku 1820, ale nigdy nie stało się szczególnie popularne.

Odpowiedniki obcojęzyczne

ang. Stella, Estella (nie mylić z Esterą), franc. Stella, hiszp. Estella, łac. Stella, Estellal niem. Stella, Estella, ros. Stella, wł. Stella, Estella.

Daty imienin i święci patroni

Stella imieniny obchodzi: 11 maja, 4 czerwca, 14 lipca i 15 sierpnia. Za jej święta patronkę uchodzi św. Stella, żyjąca w Galii w III wieku.

Statystyki

STELLA

Stella
Jak już napisałam – Stella nigdy nie cieszyła się większą popularnością, o czym świadczy fakt, iż do kwietnia 1994 roku została nadana tylko 1064 razy. Między 1901 a 1920 roku odnotowano 47 nadań. W latach 20tych – 65. W latach 30tych – 57. W latach 40tych – 48. W latach 50tych – 98. W latach 60tych – 186. W latach 70tych – 352. W latach 80tych – 166. A między 1991 a kwietniem 1994 roku imię Stella nadano 45 dziewczynkom.

STELA

Stela

Dla porównania: spolszczona forma tego imienia, czyli Stela, została nadana tylko 171 razy. Między 1901 a 1920 rokiem odnotowano 4 Stele. 6 w latach 20tych i 30tych. 2 w latach 40tych. 3 w latach 50tych. 2 w latach 60tych. W latach 70tych odnotowano 9 nadań. Uwaga, bo w latach 80tych odnotowano wzrost do 127 nadań. A pomiędzy 1991 do kwietnia 1994 roku narodziło się 12 dziewczynek o imieniu Stela.

Z serii „ciekawostki”: w tym samym przedziale czasowym (1901 – 1994) odnotowano również następujące imiona: Stelian (2), Steliana (1), Stelicja (1), Stelina (5), Stelio (1), Stelios (6), Stell (1) i Stellita (1). Należy jednak pamiętać, że są to formy niepoprawne.

Co myślicie o tych imionach?

Pozdrawiam :)

7 myśli nt. „O Stello, gwiazdo moja!

  1. ~Emilia Lind

    Stella to rzeczywiście bardzo dobry wybór na imię dla córeczki i tak jak napisałaś bardzo pasuje do artystki w każdym wieku. Ja żadnej Stelli osobiście nie znam, co najwyżej Maristellę, ale zawsze wyobrażałam sobie nosicielkę tego imienia jako osobę uzdolnioną artystycznie, ale także pełną wdzięku, a nawet piękną, oraz bardzo impulsywną i wrażliwą. Podoba mi się to imię. Kiedyś zastanowiło mnie skąd się bierze ta dosyć widoczna miłość ANglików do Stelli, skoro jest to imię nie bardzo dla nich rodzime i takie raczej śródziemnomorskie, no a teraz dzięki Tobie już wiem. Z imieniem Stela spotkałam się w jakiejś książce z akcją w średniowiecznej Polsce, już nawet nie bardzo pamiętam gdzie to było konkretnie. Nie polubiłam tego imienia po pierwsze dlatego, że wygląda na moje oko jak parodia Stelli, a ja jestem entuzjastką imion z podwójnym l, a poza tym od razu skojarzyło mi się ze stelą – pomnikiem nagrobnym, względnie z jakimś stelażem. W moim odczuciu takie imię jest niezbyt pomyślnym i trafionym wyborem, w przeciwieństwie do Stelli. A te imiona, o których pisałaś na końcu, są śmiszne i takie fantazyjne, mimo iż niepoprawne. Własnych dzieci przenigdy bym tak nie nazwała, bo od tych imion wieje pretensjonalnością, ale brzmią uroczo. Zwłaszcza Stelicja i Stelina :)

    Odpowiedz
  2. ~Maja

    Jestem mama Stelli. Zastanawialismy sie dlugo,bo imie jest inne,dookola Amelki i Julki,nie mam nic przeciwko,ale nie chcialam kolejnej Amelki. Imie Stella pasuje do Niej,jest wesola,mega spokojna i slodka,do tego przesliczna:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>