Gemma

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Po krótkiej przerwie pod tytułem „czas na normalne, dobrze znane imiona”, wracam do opisywania tych, które szczególnie warto poznać, bo nie są powszechnie znane. A nuż komuś przypadną do gustu i nada je własnym dzieciom, przyczyniając się do ich popularyzacji. :) Zawsze to dodatkowy „kamyczek” na kupce liczby nadań. Nie znaczy to jednak, że definitywnie porzucę popularne na rzecz tych oryginalnych. Zastosuje system przemienny: raz będzie o tych z pierwszej grupy, a innym razem – z drugiej.

Gemma jest taką moją imienniczą miłością z przełomu gimnazjum i liceum. A może tylko z LO? Nie wiem, nie pamiętam. Jakkolwiek by było, Gemma była wtedy moim imienniczym numerem jeden. Od tamtego czasy dużo wody upłynęło i choć aktualnie znalazła się ona na niższej pozycji w moim rankingu imion, to jednak nadal bardzo ją lubię  i gorąco polecam innym.

Etymologia

Gemma powstała w czasach starożytnego Rzymu. Powstała ona od łacińskiego wyrazu pospolitego gemma o znaczeniu: „kamień szlachetny”, „klejnot” lub „oczko” w sensie oczko np. pierścionka.
Od tego słowa utworzono również formę zdrobniałą, jest nią Gemmula, która oznacza: kamyczek” lub „klejnocik”. Gemma to jest zatem kolejnym po Fejennie/Fenennie imieniem „jubilerskim;)

Formy obcojęzyczne

ang. Jemma, fr. Gemme, hiszp. Gema, łac. Gemma, wł Gemma.

Daty imienin, patronki + świeckie nosicielki

Gemma imieniny obchodzi: 11 kwietnia, 13 maja i 20 czerwca. Za patronki tego imienia uważa się 3 święte: Gemma z Saintonge, Gemma Galgani i Gemmy z Goriano Sicoli.

Grupę świeckich Gemm reprezentują następujące osoby:

Chyba najbardziej znaną Gemmą w historii była Gemma di Manetto Donati, będąca za życia żoną poety, filozofa i polityka, Dantego Alighieri.
Gemma Arterton (ur. 1986) — brytyjska aktorka telewizyjna i filmowa
Gemma Jones (ur. 1942) — brytyjska aktorka telewizyjna i filmowa
Gemma Mengual (ur. 1977) — hiszpańska pływaczka synchroniczna, dwukrotna srebrna medalistka w Pekinu w duecie i drużynowo
Gema Pascual (ur. 1979) — hiszpańska kolarka torowa i szosowa, brązowa medalistka torowych mistrzostw świata
Gemma Spofforth (ur. 1987) — brytyjska pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym, mistrzyni świata
Gemma Ward (ur. 1987) — australijska modelka.

Statystyki

Nie wiadomo dokładnie, kiedy imię to zawitało do nas, ale niezaprzeczalnym faktem jest, iż nigdy nie była imieniem popularnym. Fakt – nie była, ale to nie oznacza, że nigdy nie będzie, bo na przykład taka Patrycja, która jeszcze nie tak dawno znajdowała się na mniej więcej podobnym poziomie popularności co Gemma, a teraz jest zaliczana do grona imion bardzo popularnych, pomimo iż jej sława zaczyna blednąć. Nawet jeżeli kiedyś przejdzie do lamusa, to w ludzkiej świadomości będzie ona widniała pod tabliczką „imię znane” i zawsze mogą powrócić jej dobre czasy. Zaznaczyć trzeba, że Patrycja jest jedynym takim imieniem, było ich więcej,  kolejne właśnie zdobywają szczyty. Da się? Da się! :D Kto wie, czy z Gemmą nie będzie podobnie? Kto wie? :)

Do kwietnia 1994 roku Gemma została nadana tylko 16 razy: od 1901 do 1920 roku odnotowani tylko 1. W latach 20tych – 3. W latach 30tych – 2. W latach 40tych – 6. W latach 50tych – 3. W latach 60tych i 70tych nie odnotowano nadań. Ostatnie nadanie przypadło na lata 80te.

To tyle o Gemmie. Czy może znacie jakąś Gemmę? Bo może mieliście to szczęście. I jak Wam się podoba to imię?
Jeżeli dowiem się czegoś nowego, niezwłocznie uzupełnię swój post.

Tymczasem pozdrawiam :)

4 myśli nt. „Gemma

  1. ~Emilia Lind

    Jako kolekcjonerka i miłośniczka kamieni półszlachetnych i szlachetnych uwielbiam imię Gemma. Jest bardzo ładne i rzeczywiście, kto wie, jaki los czeka je w przyszłości. A co do rankingów i przemijającej i zmiennej popularności imion, to ciekawa jestem jak to wszystko będzie wyglądało mniej więcej za 20 lat, jak ludzie będą nazywać swoje dzieci. Wierzę, że skoro Emma zdobywa popularność, to dlaczego nie Gemma? Nawet znaczenie jest ładniejsze i bardziej chyba przemawiające do ludzi. Forma Gemmula jest po prostu cudowna, taka urocza i milutka. Pierwszy raz w ogóle o niej słyszę, ale od razu polubiłam ją nawet bardziej niż Gemmę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>