Zwariowana Klara nowe psikusy robić się stara.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Nie wierzę sobie i oczy przecieram ze zdumienia, że do tej pory nie poświęciłam odrobiny pojemności tego bloga na notkę o Klarze, która już od kilku lat jest numerem wśród moich ulubionych  imion żeńskich (wśród imion męskich prym wiedzie Klemens).   8-O Postanowiłam zatem nadrobić tę karygodną zaległość.

Mój romans z tym imieniem zaczął się, gdy byłam w klasie maturalnej, czyli jakieś 5 lat temu i choć od tego momentu moja widza o imionach znacznie się powiększyła, podobnie jak moja lista ulubionych imion,  to jak na razie nic nie zwiastuje końca tej fascynacji. Chciałabym w bliższej lub dalszej przyszłości nadać to imię swojej córce.

Nie twierdzę jednak, że tak będzie zawsze, i że gdy w końcu  zostanę matką dziewczynki, to bez zastanowienie nadam jej to imię, bo nie wiem, co będzie za ileś tam lat, a kobieta – jak powszechnie wiadomo – jest istotą dość zmienną. Ale czas zakończyć te dywagacje i przejść do meritum, którym jest m.in. etymologia tego imienia – czyli coś, co jest znacznie ciekawsze od moich wywodów. ;-)

Etymologia Klary

Klara jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Imię to utworzono od przymiotnika clarus o znaczeniu: „jasny”, „jaśniejący”, „błyszczący”, „czysty” a także „sławny”. A zatem imię Klara, innymi słowy, oznacza kobietę: mądrą, zacną, sławną o czystej duszy i czystym ciele (bynajmniej nie mówię o takim typowym brudzie). Sami przyznacie, że te znaczenia są bardzo zacne.
Męskimi odpowiednikami tego imienia Klarus.

Historia tego imienia na ziemiach polskich.

Na ziemiach polskich Klara pojawiła się już w XIII wieku (pierwszy zapis pochodzi z 1265 roku), ale stała się imieniem popularnym dopiero pięć wieków później, czyli w XVIII w. Na dzień dzisiejszy, imię to nie jest popularne, chociaż z roku na rok staje się coraz popularniejsze, co mnie martwi, bo nie chciałabym, żeby to imię trafiło na szczyt listy najpopularniejszych… Wiem, że może Wam  wydać się to głupie, ale uważam, że przez popularność imiona tracą  to „coś”.

Daty imienin

Klara imieniny obchodzi: 20 marca, 17 kwietnia, 11, 12, 17 i 18 sierpnia. Patronkami są: Klara Asyżu, która jest najpopularniejszą święta patronką tego imienia, Klara z Montefalco, Klara Gambacorta, Klara Rimini i Klara Badano.

Znane Klary

Chyba najbardziej znaną użytkowniczką tego imienia była kochanka Kazimierza Wielkiego, Klara Zach.
W Polskiej literaturze czytelnik może zetknąć się z tym imieniem kilkakrotnie: w jednym z  dramatów Józefa Korzeniowskiego, w Zemście i Ślubach panieńskim autorstwa Aleksandra Fredry , a także w Emancypantkach pióra Bolesława Prusa.

Warianty językowe

Claire, Clara, Clare, Clarette, Claribel, Clarinda, Kiara, Kiarra, Kierra (angielski), Klara (chorwacki), Klára (czeski), Klara (duński), Claire (francuski), Clara (hiszpański), Klāra (łotewski), Klara (niemiecki), Klara (norweski), Clara (portugalski), Klara (rosyjski), C;ara (rumuński), Klara (słowacki), Klara (słoweński), Klara (szwedzki), Klara (ukraiński), Klára (węgierski), Chiara (włoski)

Zdrobnienia

Chiarina, Claretta (włoski), Claribel, Clarinda, Clarette (angielski)

Statystyki

1901 – 1994

Klara 1

Od 1901 do kwietnia 1994 roku imię to nadano 16.166 razy (wedle danych dr J. Grzenii – ok 18 tys.)
razy. Najwięcej nadań Klara zdobyła w pierwszej połowie minionego wieku; została wtedy nadana 14.294 razy.
W latach 10tych imię to nadano 6.505 razy; w latach 20tych – 4.946; w latach 30tych – 2.843; w latach 40tych – 983; w latach 50tych – 430; w latach 60tych – 63; w latach 70tych – 116; w latach 80tych – 166; od 1991 do kwietnia 1994 imię to nadano 90 razy.

Niestety na chwilę obecną nie posiadam danych dotyczących okresu od 1 maja 1994 do 2000 roku. Ale postaram się dotrzeć do nich.

Dysponuje za to danymi od 2001 do 2010 roku (ogólne),  a także danymi pochodzącymi z lat 2006 – 2013 – te dotyczą Warszawy.

Dane 2001 do 2010

Klara3

A zatem w 2001 roku Klara miała 116 nadań; w 2002 – 115; w 2003 – 130; w 2004 – 155; w 2005 – 216; w 2006 – 214; w 2007 – 232; w 2008 – 290; w 2009 – 343; w 2010 – 461. Jak sami widzicie, w ciągu zaledwie 8 lat imię to czterokrotnie zwiększyła swoją liczbę nadań.

Dane z Warszawy

Klara2

Teraz czas na dane warszawskie: w 2006 roku imię Klara nadano 47 (119 miejsce na liście popularnych imion; 0,14% nadań wszystkich imion); w 2007 – 63 (104 ; 0,18%); w 2008 – 75 (96 ; 0,20%); w 2009 – 60 (116 ; 0,15%); w 2010 – 94 (95 ; 0,22%); w 2011 – 93 (91 ; 0,23%); w 2012 – 108 (84 ; 0,26 %); w 2013 – 102 (81 ; 0,25 %).

Klerencja i Klarencjusz

Pisząc o Klarze  muszę wspomnieć  również o innych imionach. Otóż pd wspomnianego wyżej przymiotnika clarus utworzono imiesłów przymiotnikowy (łac.: participium praesentis activi) clarens, (clarentis) o znaczeniu: „błyszczący”, „jaśniejący”; dał on początek dwóm imionom: Klarencja i Klerencjusz.

Imiona te  swoje imieniny obchodzą 26 kwietnia. Świętym patronem tego imienia jest Klarencjusz – biskup Vienne.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Clarentius, Clarencia ang. Clarence.

Do 1994 roku nie odnotowano tych imion.

Klarysa

Od imienia Klara utworzono jeszcze jedno imię, jest nim Klarysa. Klarysa wywodzi się od pochodzącego z łaciny średniowiecznej słowa clarissa oznaczającego członkinie zakonu świętej Klary z Asyżu. Imię Clarissa otrzymała na chrzcie św. Hiacynta Merescotti (Hiacynta jest imieniem zakonnym tej świętej).
Według innej, imię Klaryssa powstała na gruncie języka angielskiego. Jednak ta teoria jest mało prawdopodobna, nie da się wszelako pominąć faktu, że imię to rozpowszechniło się pod wpływem anglojęzycznej powieści epistolarnej Clarissa autorstwa S. Richardsona, w której główna bohaterka nazywa się Clarissa Harlowe.
W literaturze polskiej również można natknąć się na owe imię na przykład w Fircyku w zalotach, F. Zabłockiego.

Klarysa imieniny obchodzi: 1 lipca i 9 sierpnia. Jej świętą patronką jest : św. Klara z Asyżu.

Odpowiedniki obcojęzyczne:  Clarisse (francuski), Clarissa (włoski), Claritia (łacina), Clarissa (portugalski), Clarisa (hiszpański).

To na tyle o tych imionach. :) Co myślicie o nich? Znacie kogoś kto ma tak na imię?

Pozdrawiam, Marthette :)

 P.S.: Z przeogromnym zdziwieniem stwierdziłam, że po dwóch latach z hakiem od ostatnich zajęć i egzaminu z łaciny, moja wiedza jeszcze nie wyparowała :D A może dopiero się odblokowała? I to nie jest jakaś tam byle jaka wiedza, typu dwa słowa na krzyż, tylko GRAMATYKA i mogę powiedzieć, że z gatunku tych „wyższych” – i-m-i-e-s-ł-o-w-y!! :D

Generalnie od kilku dni odczuwam jakieś ciągutki do tego języka, bo na przykład ostatnio, gdy zdarzył mi się mały wypadeczek  :mrgreen: to z moich ust zamiast słowa typu „cholera” można było usłyszeć … końcówki czasowników: – or, – ris, – tur, – mur, – mini, -ntur  8-O

Zastrzegam, że nie byłam pod wpływem żadnej ciekawej substancji. Naprawdę! No co te studia i w ogóle proces kształcenia robi z człowieka. Panowie i Panie – czapki z głów i klaszczemy! :)

2 myśli nt. „Zwariowana Klara nowe psikusy robić się stara.

 1. ~Emilia Lind

  Ja też jestem miłośniczką imienia Klara! :)) I wszystkich podobnych. Sama nie wiem, czy bardziej lubię Klarysę, Klarencję, Klarusa czy Klarencjusza. Cudowna jest też mnogość angielskich form Klary, oni mają mnóstwo połączeń Clare albo Claire z innymi imionami i to jest bardzo fajne. Ale żadne imię pochodne z naszego kraju ani żaden odpowiednik zza granicy nie pobije Klary. To imię ma w sobie coś takiego, że nie sposób chyba go nie lubić i choć nie jest najbardziej przeze mnie lubianym imieniem, to na liście tychże imion znajduje się bardzo wysoko. W komentarzu do Twojego wpisu o Weronice pisałam, że też mieszają mi się imiona Weronika i Wiktoria, ale kiedyś, przez dość długi czas miałam też podobnie z Klarą i Laurą i nie mam pojęcia dlaczego. Nie wymyśliłam żadnej cechy wspólnej tych imion oprócz tych, że są ładne i pochodzenia łacińskiego :D

  Odpowiedz
  1. Walkiria Autor wpisu

   Witam Cię,

   „Cudowna jest też mnogość angielskich form Klary, oni mają mnóstwo połączeń Clare albo Claire z innymi imionami i to jest bardzo fajne. Ale żadne imię pochodne z naszego kraju ani żaden odpowiednik zza granicy nie pobije Klary. ”

   Całkowicie się z Tobą zgadzam :)

   Co do związków wspomnianych imion, to mnie również Klara kojarzyła i nadal kojarzy się z Laurą. Mniemam, że jest to spowodowane podobieństwem tych imion (Klara i Laura). O

   Pozdrawiam :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>