„Ten, kto zapewnia pokój”.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Wstyd się przyznać, że już już od dawna nie napisałam ani jednej notki o naszych  słowiańskich imionach, zatem dziś postanowiłam nadrobić zaległości.
Dzisiejszy post poświęcony będzie Dobiemirowi oraz jego obocznym formom: Dobiemiarowi, Dobiemierowi, Dobimirowi.

Jako łatwo można się domyślić, Dobiemir wraz ze swoimi obocznymi formami posiada słowiański rodowód i podobnie jak większość imion wywodzących się z tej kultury, jest imieniem dwuczłonowym.
Powstał przez połączenia słowa Dobie- o znaczeniu: stosowny, odpowiedni, zdatny albo waleczny, dzielny, odważny i -mir: pokój, spokój, dobro. A zatem mogło ono oznaczać: „ten, kto zapewnia pokój”.
O ile Dobiemir, Dobiemiar, Dobiemier są formami historycznie potwierdzonymi, o tyle źródła świadczące po istnieniu Dobimira są mgliste i dlatego należy postawić przy nim duży znak zapytania.

Wszystkie te imiona obchodzą swoje imieniny w następujących dniach: 2 stycznia, 5 lutego i 7 sierpnia.

Żadna z tych form, w ubiegłym wieku, nie doczekała się nadań.

Z tych czterech imion najbardziej przypadł mi do gustu Dobiemir. A Wam?

Pozdrawiam :)

Jedna myśl nt. „„Ten, kto zapewnia pokój”.

  1. ~Emilia Lind

    Eeh, ja naprawdę nie wiem, co ja mam z tymi słowiańskimi imionami, że ogromnej większości nie jestem w stanie chyba polubić, chociaż swego czasu się starałam. Właściwie nie mogę powiedzieć, żeby Dobiemir czy którakolwiek z jego form wzbudzała we mnie jakąś ogromną sympatię czy antypatię, ale po przeczytaniu Twojego wpisu na temat tego imienia chwilę się zastanowiłam i stwierdzam, że owszem, w imieniu Dobiemir jest trochę uroku, i z wszystkich form tego imienia Dobiemira lubię najbardziej, chociaż Dobimir jest zaraz na drugim miejscu. Pozdrawiam :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>