Parys

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Imię Parys jest dzisiejszym solenizantem (jubilatem? Kurczak pieczony, zawsze mylę te dwa słowa i nie jestem w stanie nauczyć się, które jest które. Taka moja pięta achillesowa), zatem ono będzie bohaterem mojej najnowszej notki.

Ludzie będący w kontakcie z tym imieniem automatycznie dzielą się na trzy grupy: pierwszej grupie osób będzie się on kojarzył z mitycznym Parysem i jego sądem. Innym ze stolicą Francji. Trzeciej grupie osób imię to przywodzić będzie na myśl amerykańską dziedziczkę i celebrytkę, Paris Hilton.
Parys nie jest imieniem prostym i może wzbudzać mniejsze lub większe kontrowersje wynikające z faktu jego rzadkości. Jednak jest imieniem ciekawym i wartym uwagi.

Imię to pojawiło się już w okresie przedhelleńskim i niestety do dziś nie jest znane jego znaczenie.
W Polsce Parys pojawił się stosunkowo wczesnej, bo już w średniowieczu, w formach Parys, Parzysz. Ponadto występował również jako imię zdrobniałe Parzyszek, urocze zdrobnienie, czyż nie? :) Ale nigdy nie zyskał większej popularności.

Świetnym patronem tego imienia jest Parys (Paryd), będący za życia biskupem Teano. A imieniny obchodzi tylko 5 sierpnia.

Od 1901 do kwietnia 1994 roku został nadany 35 razy. Nie jest to duża liczba, ale w porównaniu z liczbą użytkowników innych mitologicznych imion, i w ogóle rzadkich imion, które myślę, że są bardziej znane, nie jest ona znowu taka mała. Wezmę za przykład Penelope, która w omawianym okresie została nadana zaledwie osiem razy, a przecież jest lepiej znanym imieniem…

Ale wróćmy do meritum. Jak napisałam kilka linijek wcześniej imię to zostało nadane 35 razy: pierwsze nadania (było ich 5) przypadły na latach 60te; aż 18 razy został nadany w latach 70tych; 11 w latach 80tych; 1 raz od 1991 do 1994 roku.
Jako ciekawostkę podam, że w wspomnianym okresie (dla przypomnienia: od 1901 do 1994 roku) czterokrotnie nadano imię Parysada. Nie jest to oficjalna ani też poprawna żeńska forma Parysa.

Imię Parys bardzo mi się podoba, a Wam?

Pozdrawiam :)

3 myśli nt. „Parys

  1. Marthette Autor wpisu

   Witaj,

   To super. Uważam, że miło jest mieć znajomych o niecodziennych imionach. Zawsze to miła odmiana od szarej codzienności. Dziękuję Ci za odwiedziny oraz zachęcam do kolejnych.

   Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
 1. ~Emilia Lind

  Cóż, wychodzi na to, że ja zaliczam się do tych trzech grup jednocześnie, plus jeszcze kojarzy mi się Parys z bułką paryską, no ale to można podciągnąć pod drugą kategorię. :D Najsilniejsze są jednak u mnie skojarzenia z tym mitologicznym Parysem. Rzeczywiście, nadań jak na tak rzadkie imię jest sporo, ale imię rzeczywiście może się podobać, zdrobnień można wymyślić multum, przy okazji skojarzenia z Parysem czy Paryżem dla większości są miłe, lub neutralne, więc w sumie jakieś wytłumaczenie to ma. Rzeczywiście Parzyszek to śmiszne zdrobnienie, ciekawe, czy było w ten sposób odbierane w czasach, gdy go używano. Spodobała mi się bardzo Parysada. Trochę się zatrzymałam nad tym imieniem i po chwili stwierdziłam, że może się kojarzyć z palisadą, ale co tam, brzmi ładnie, nawet jeśli właściwie nie istnieje. Dziwne, że skoro takiego imienia nie ma, doczekało się aż tylu nadań, może mamusie się zmówiły? :D Parysada kojarzy mi się z czymś na kształt Iliady, książkę jakąś możnaby tak nazwać, nawiązującą do Paryża. :D Jeśli chodzi o mój stosunek do Parysa, jest raczej neutralny. Imię jest niczego sobie, ładne,silne, bardzo męskie. pasuje do człowieka w każdym wieku, mam wrażenie, że człowiek o tym imieniu musi być bardzo odważny i dość sprytny oraz inteligentny, ma raczej dominującą osobowość i lubi się dobrze bawić. Ale jakoś szczególnie za tym imieniem nie szaleję.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>