Raja

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Kolejnym imieniem o ciekawym, a zarazem o bardzo skomplikowanym rodowodzie jest Raja. Pojawia się ona bowiem w wielu językach, między innymi: w języku hebrajskim, arabskim i sanskryckim.

Jedni uważają, że Raja może być rosyjską formą oboczną greckiego imienia Rais(s)a o znaczeniu: „lekka, także: lekkomyślna; trzpiotowata”.

Inni zaś, że imię to wywodzi się do hebrajskiego słowa Re’ājāh o znaczeniu:  „Jahwe wejrzał”, zatem Raja jest imieniem teoforycznym. Abramowicz twierdzi, że imię to może mieć podwójną motywację semantyczną. Oprócz wskazanej interpretacji istnieje jeszcze jedna, por. hebr. Ra’ijah „umiłowana, miła”.

W języku arabskim również spotykamy to imię, ale tym razem oznacza ono kobietę:  „piękną; młodą, ale już dojrzała (czyli innymi słowy: niepierwszej młodości)”; również kobietę  „zaspokojoną, spełnioną”. Ponadto w tym języku  przypisuje się jej także znaczenie: „sztandar, chorągiew; miecz płonący” czyli mogło oznaczać kobietę władczą lub gwałtowną”. Jednakowoż imię to mogło również ostac utworzone od słowa رجاء o znaczeniu „nadzieja”.

Również w języku sanskryckim pojawia się imię Raja, występujący również w formie Raj, i oznacza: „księciu” lub „króla”. Jednak w tym imieniu Raj i Raja są imionami męskimi.

Oprócz tego w języku bułgarskim występuje imię Raya (zapis oryginalny – Рая), która jest bułgarskim odpowiednikiem Reginy bądź Radosławy.

Reasumując. Raja jest imieniem pięknym (moim zdaniem ;) ) o niezwykłej historii (w tym przypadku chyba każdy przyzna mi rację :) )

Niestety nie udało mi się znaleźć daty imienin.

Od 1901 do kwietnia 1994 roku nadano ja u nas tylko, a może aż 18 razy: raz od 1901 do 1920 roku; 10 razy w latach 20tych; 2 razy w latach 40tych; 2 razy w latach 50tych; 1 raz w latach 60tych; 2 razy w latach 70tych.

Jak Wam się podoba?

Pozdrawiam :)

7 myśli nt. „Raja

  1. ~Emilia Lind

    Raja jest imieniem psa mojej koleżanki i mimo, iż nie znałam nikogo o tym imieniu, zawsze sądziłam, że to imię bardziej pasuje doczłowieka, niż do psa i okazuje się, iż miałam rację, chociaż aż do dziś nie wiedziałam o istnieniu tego imienia jako ludzkiego. Raja bardzo mi się podoba, kojarzy mi się z rajem, poza tym z imionami Reja i Gaja i trochę z imieniem Raisa. Etymologia rzeczywiście jest niezwykła, takim multum znaczeń niewiele imion chyba może się poszczycić. A poza tym wszystkie te znaczenia są piękne, choć uważam, ze niektore z nich średnio pasują do Rai, bo wyobrażam ją sobie w bardzo konkretny sposób i z pewnością nie jako lekkomyślną, trzpiotowatą, czy gwałtowną. Reszta znaczeń pasuje do niej jak ulał. Rzeczywiście, 18 nadań to nie jest wiele, ale dla takiego rzadkiego i niezbyt osłuchanego imienia stwierdziłabym, że to jednak spora liczba.

    Odpowiedz
  2. ~Emilia Lind

    :) Otóż moja Raja jest bardzo kobieca, wrażliwa i opiekuńcza wobec innych. Jest kobietą mądrą, a jej mądrość wynika w szczególności z życiowego doświadczenia. Jest bardzo dobrą matką i żoną, we wszystko co robi, wlewa uczucia, wkłada całe swoje serce. Jest opanowana i zrównoważona, cheęnie pomaga innym, w ogóle w relacjach międzyludzkich kieruje się chrześcijańskim miłosierdziem, robi wrażenie trochę naiwnej, ale to dlatego, że wierzy w ludzi i ich dobroć, jest bezinteresowna i zawsze pozytywnie nastawiona do życia, chociaż nie jest jakimś wulkanem energii. Gdy jednak widzi, że ktoś ma wybitnie złe intencje wobec niej, od razu to wyczuje, ma w ogóle świetną intuicję. Swoje dzieci wychowuje na dobrych i szlachetnych ludzi, wśród znajomych ma bardzo dobrą opinię, jej koleżanki często zwierzają jej się ze swoich trosk lub wypłakują na jej ramieniu, Raja bardzo dobrze potrafi sluchać. Spełnia się jako matka i żona, jest dobrą gospodynią domową, nie potrzebuje pracy zawodowej do szczęścia, ale jest pracowita, więc jeśli pracuje zawodowo, to i z tych obowiązków bardzo dobrze się wywiązuje. Stara się o wszystkich myśleć dobrze, ale bywa mściwa, jeśli ktoś zrobi coś złego jej bliskim. Miewa czasem napady złego humoru, które przejawiają się albo w apatii i smutku, albo w tym, że nagle rzuca ciętymi ripostami, robi się trochę złośliwa i ironiczna, ale docina wszystkim z wielkim urokiem. Jest nawet na co dzień bardzo elegancka i wiele uwagi poświęca swojej urodzie, jest jednak bardzo skromna i nie ma w niej próżności. Raja, choć zdecydowanie nie lubi rządzić,j est cicha i spokojna, a nawet uległa, jest kobietą silną i w trudnych warunkach bywa, że zostaje jedyną ostoją i podporą rodziny. Cieszy się wielkim szacunkiem swoich bliskich i uczy swoje dzieci szacunku dla rodziców. Nie jest pięknością, jej piękno emanuje przede wszystkim z wnętrza, ale jak już napisałam bardzo dba o swoją urodę, więc brzydka czy zaniedbana też nie jest. Jest kobietą smukłą, dość wysoką, silną fizycznie, ma długie, bardzo gęste włosy o brązowym kolorze, ale z domieszką rudości. Ma niebieskozielone lub piwne oczy o długich, ciemnych rzęsach, ma również gęste, ciemne brwi. Ma spracowane dłonie, o dlugich i zgrabnych palcach, najczęściej ubiera sukienki, rzadko chodzi w spodniach, ma raczej szerokie biodra, ale smukłą talię. W kącikach oczu ma zmarszczki, jej cera jest raczej jasna, rzadko kiedy się maluje. Raja jest kobietą bardzo ściśle związaną z naturą, lubi odpoczywać na łonie przyrody, zna się na zastosowaniu ziół, żyje zgodnie z jej rytmem i swoją urodę pielęgnuje rownież naturalnymi kosmetykami.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>