Tajemnicza Eleonora.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś napiszę o imieniu, o którym wprawdzie (chyba) każdy słyszał, ale raczej mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż etymologia Eleonory przysparza nie lada kłopotów, bowiem do dziś nie ustalono z jakiego kręgu kulturowego wywodzi się to imię.

http://nomenomen.blog.pl/2014/06/21/tajemnicza-eleonora/

Rys etymologiczny:

Specjaliści zajmujący się antroponimią od lat spierają się nad jej etymologią. Jedni uważają, że Eleonora powstała przez złączenie dwóch arabskich wyrazów: el o  znaczeniu: „Bóg” i or światło. Toteż może oznaczać: „‚Bóg jest moją światłością” lub „Bóg mi światłem” i z powodu cząstki boskiej imię to zalicza się do grupy imion teoforycznych.
Druga grupa miłośników nauki o nazwach osobowych sądzi, iż Eleonora jest pochodzenia hebrajskiego. A warto wspomnieć o tym, że język hebrajski i arabski należą do grupy języków semickich.
Eleonora może także wywodzić się z greki, od słowa eleo o znaczeniu „(z)lituj się” (bogini Eleos w mitologii greckiej była usposobieniem litości).
Istnieje jeszcze jedna grupa osób, którzy twierdzą, że Eleonora może formą oboczną imienia Helena, która notabene jest imieniem greckim… Jednak ta ostatnia teoria jest najmniej prawdopodobna.

Na ziemiach polskich Eleonora pojawiła się już w średniowieczu, a najstarszy zapis pochodzi z 1382 i dotyczy zdrobnienia – Nora.

Formy obcojęzyczne:

Eleanor, Elea, Eleanora, Eleanore, Elenora, Eleonor, Elinor, Ella, Elle, Ellie, Elly , Elnora, Leanora, Lenora, Lenore, Nell, Nelle, Nellie, Nelly, Nonie, Nora, Norah, Noreen, Norene (angielski), Eleonora (chorwacki), Eleonora, Ellinor, Ella, Nora (duński), Eleonoora, Eleonora, Ella, Elli, Noora (fińska);  Eléonore (francuski); Leonor (hiszpański); Eleonora, Ellen, Noor, Noortje, Nora (holenderski); Eleonora, Eleonore, Leonora, Lore Nora (niemiecki); Eleonora, Ellinor, Ella, Nora (norweski);  Leonor (portugalski); Alienor (prowansalski); Eilionoir, Eilidh (szkocki); Eleonora, Ellinor, Ella, Nora (szwedzki); Eleonóra, Nora (węgierski), Eleonora, Leonora, Lora, Lorita, Nora, Norina (włoski).

Daty imienin, święci patroni oraz inne znane nosicielki:

Imię Eleonora w ciągu roku imieniny obchodzi tylko dwukrotnie: 21 lutego oraz 19 grudnia. Patronkami tego imienia jest: Eleonora z Tadcaster i Eleonora, królowa Anglii.
Innymi znanymi nosicielkami tego imienia były:  Eleonora van Dijk; Eleonora I z Nawarry – królowa Nawarry; Eleonora Akwitańska – królowa Francji, później królowa Anglii; Eleonora Austriacka – królowa Portugalii, później królowa Francji; Eleonora Avis – cesarzowa Niemiec; Eleonora Burbon – infantka i następczyni tronu Królestwa Hiszpanii, córka króla Filipa VI; Eleonora Dziękiewicz – Polska siatkarka, reprezentantka kraju; Eleonora Gonzaga – cesarzowa Niemiec;  Eleonora Gonzaga – cesarzowa Niemiec; Eleonora de Guzmán – szlachcianka kastylijska; Eleanor Jackson – wokalistka brytyjskiego zespołu La Roux; Eleanor Roosevelt – żona prezydenta USA – Franklina Delano Roosevelta, działaczka, dyplomata i publicystka.

Oprócz tego, Eleonora jest też bohaterką wielu utworów, miedzy inni wiersza „Kruk”, autorstwa Edgara Allana Poe.

I pragnąłem, by nieskory świt prześwietlił wreszcie story,
By oderwał od Leonory myśl zbłąkaną w niebios mgłach,
Od Leonory, której imię do tej pory śpiewa w mgłach
Chór aniołów w moich snach.

Nadania:

W minionym stuleciu, Eleonora była imieniem o średniej licznie nadań; została nadana 20.161 razy. Wydaje się, że to wiele, ale gdy te liczbę rozbije się na sto lat, okazuje się, że w jednym roku (w zaokrągleniu) imię to nadano 202 razy. Sami przyznacie, że to niewiele.
Szczyt nadań imienia Eleonora przypadł na lata trzydzieste XX wieku, wtedy to nadano je 3.987 razy. W następnych dziesięcioleciach liczba nadań Eleonory ciągle i gwałtownie spadała.

Od 1901 do 1920 roku nadano je 5.476 razy; w latach 20tych – 5.350 razy; w latach 30tych – 3.987 razy; w 40tych – 2.393 razy; w latach 50tych – 2.101 razy; w latach 60tych – 553 razy; w latach 70tych – 191; w latach 80tych – 95; od 1991 do 30 kwietnia 1994 roku imię to  wybrano dla 15 dziewczynek.

Kończąc dodam, że już od kilku imię to darze gorącym uczuciem. Zniechęca mnie tylko zdrobnienia Ele i Nora. Moja córka Eleonora byłaby po prostu Eleonorą, Eleonorką lub Lenorką.

Co myślicie o tym imieniu?

Pozdrawiam :)

8 myśli nt. „Tajemnicza Eleonora.

 1. ~Emilia Lind

  Kiedyś byłam przeciwniczką tego imienia i bardzo go nie lubiłam, było według mnie staroświeckie, wręcz odbierałam je jako uosobienie staromodności. Teraz też je tak odbieram, ale uważam to za jego atut. Nie wiem nawet, co właściwie spowodowało, że polubiłam to imię, może to, iż często napotykałam to imię w książkach, w każdym razie bardzo, bardzo je lubię pod każdym względem. O tej trzeciej hipotezie dotyczącej etymologii – że Eleonora pochodzi od Heleny – nie słyszałam, ale też gdzieś na jakiejś anglojęzycznej stronie widziałam, że Eleonora może pochodzić od oksytańskiego imienia Alienor, które ponoć oznacza obcą, inną, pewnie od tego samego słowa pochodzi alienacja, ale ile w tym wszystkim jest prawdy to nie wiem.

  Odpowiedz
  1. Marthette Autor wpisu

   Witaj Anno,

   Cieszy mnie, że dla swojej córki wybrałaś to piękne i ciekawe imię. Jestem ciekawa, jak zareagowało Wasze otoczenie na nie?

   Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
   1. ~Anna

    Dosłownie zrobili wielkie oczy :) . Byli bardzo zaskoczeni i natychmiast pytali- a jak będziecie do niej mówić zdrobniale? Nora? Norka? Nie, nie Nora bo Nora to oddzielne imię a my jak już będziemy mówić zdrobniale to – Elenka. Dziadkowie z mojej strony pytali jeszcze czy to imię ma św patronkę i kiedy imieniny (tak ma patronkę a imieniny w kalendarzu są dwa razy w roku 21 lutego i 19 grudnia a że polskim dawnym obyczajem jest obchodzić imieniny na patrona wspomnienie -pamiątkę więc obchodzi 19 grudnia). Oczywiście były też „za plecami” uszczypliwe komentarze ale jakże to mało interesujące.
    Pozdrawiam :)

    Odpowiedz
    1. Marthette Autor wpisu

     Czyli nie było źle – i dobrze :) Mnie aktualnie marzy się Fenenna i/lub Sefora. A w przypadku chłopca – Klemens.

     Również pozdrawiam :)

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>