„Pierwsze, drugie… zapnij mi obuwie”, Agatha Christie.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Pierwsze, drugie – zapnij mi obuwie;
Trzecie, czwarte – zamknij drzwi otwarte;
Piąte, szóste – dobierz patyczki proste;
Siódme, ósme – ułóż je prosto;
Dziewiąte, dziesiąte – kura tłusta na zachętę;
Jedenaste, dwunaste – pułapki przepastne;
Trzynaste, czternaste – dziewczyny zalecają się;
Piętnaste, szesnaste – kucharki ciekawskie;
Siedemnaste, osiemnaste – dziewczyny przyjazne;
Dziewiętnaste, dwudzieste – moje talerze są puste

Czas na recenzję kolejnej książki Agatki :) Tym razem mój wybór padł na „Pierwsze, drugie … zapnij mi obuwie”. Wiem, że niektórym moim czytelnikom wydam się nudna, bo większość recenzji na tym blogu dotyczy książek autorstwa tej angielskiej pisarki. Ale czy miłość do twórczości ulubionej autorki jest czymś złym? W mojej ocenie, nie. :)

Powieść ta została zainspirowana przedziwną i nieco niepokojącą dziecięcą rymowanką. Jej wersy są tytułami rozdziałów i wykazują pewną zgodność z treścią. Książka „Pierwsze…”  po raz pierwszy wydana została w 1941 roku. W rolę detektywa – głównego bohatera  pisarka powierzyła belgijskiemu detektywowi, Herkulesowi Poirot. Oprócz niego pojawia się również inspektor Japp ze Scotland Yardu, którego ja pieszczotliwie nazywam Japą. Wybaczcie.

Dzięki „Pierwsze, drugie … zapnij mi obuwie” dowiadujemy się, czego jeszcze – oprócz oczywiście asymetrii – obawia się monsieur Poirot. Jest nim … dentysta. Nasz bohater twierdzi, że każdy człowiek siadając na fotel dentystyczny przemienia się w istotę kompletnie bezradną, i w mojej ocenie ma zupełną rację. I jak tu się z nim nie zgodzić?

W tej powieści złowroga postać dentysty oraz jego fotel tortur :) odegra dużą rolę. Pan Morley – bo tak nazywa się ów dentysta – zostaje zamordowany we własnym gabinecie. Inspektor Japp uznaje to za samobójstwo, choć jego teza nie podoba się Poirotowi, to jednak w niedługim czasie wychodzi na jaw coś, co może być powodem tego tego dramatycznego kroku.

Okazuje się, że jeden z pacjentów  rzekomego samobójcy  – Amberiotis,  Grek o bardzo podejrzanej reputacji – zmarł na skutek przedawkowania środków przeciwbólowych, które zaaplikowane zostały przez dentystę. Policja uznaje, że Morley popełnił samobójstwo, nie chcąc ponosić odpowiedzialności za błąd w sztuce lekarskiej. Jednak te teoria również nie zdobywa uznania Poirota. Wkrótce okazuje się, że jedna z pacjentek zmarłego przepadła bez wieści…

Dwa bardzo podejrzane zgony + tajemnicze zaginięcie, sami przyznacie, że to niepokojący i po prostu dziwny zbieg okoliczności. Jakby tego było mało, w tle mamy aferę szpiegowską na wielką skalę, a także kilka zamachów na życie pewnego niezwykle zamożnego i wpływowego bankiera. A zakończenie, jak to często bywa w przypadku książek tej pani, jest zaskakujące.

Pomimo że z trudem wytypowałam trzech potencjalnych podejrzewałam, to jednak tradycyjnie okazało się, że byłam w błędzie, bo sprawcą ( a może sprawczynią :) ) okazała się osoba, która w mojej ocenie była najmniej podejrzana. Powiem Wam, że lubię gdy cień podejrzeń „przeskakuje” z jednej osoby na drugą i przepadam tez za tym „tadam” , gdy okazuje się, kto tak naprawdę jest winny.

Po przeczytaniu wzmianki na odwrocie książki dużo obiecywałam sobie po tej książce i nie zawiodłam się. Podsumowując, książka jest ciekawą powieścią, która od początku trzymała mnie w napięciu. Uważam, że Agata wymyśliła świetną i skomplikowaną intrygę,  która idealnie trzyma się kupy.

Brakuje mi tylko jednej rzeczy  – zebrania, które występuje w finale większości książek A. Ch. i na którym Poirot odkrywa wszystkie karty. Uważam, że ono jest ostatnim mocnym akcentem powieści. No, ale jeżeli się nie ma co się  lubi, to lubi się co się ma.

 

Tytuł oryginalny: One, Two, Buckle My Shoe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
ISBN: 9788324592326
Liczba stron: 232
Moja ocena: 7,5

Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>