Nolwenn(a) – Święta z Noyal.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Kilka miesięcy temu natknęłam się na dwie piosenki francuskiej piosenkarki Nolwenn Leroy. O tych utworach – swoją drogą całkiem przyjemnych – ani też o ich wykonawczyni nie będę się rozpisywała, bo te dwie kwestie nie będą przedmiotami tego posta („posta” w tym przydatku jest wyrazem poprawnym :) ). Zaciekawiło mnie imię Nolween(a) i dlatego postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę o jego  etymologię.

Internet nie obfituję w informację o nim, a to co można znaleźć może nie mieć żadnego związku z prawdą. Z pomocą przyszedł mi niezastąpiony specjalista od antroponimii – dr Jan Grzenia za co jestem mu niezmiernie wdzięczna.

Dowiedziałam się, że Nolwenn jest dwuczłonowym imieniem pochodzenia bretońskiego. Ustalenie dokładniejszej etymologii przysparza nie lada kłopotów
Jak już napisałam, imię to składa się z dwóch członów. Pierw­szym najprawdopodobniej jest  cel­tycka nazwą miejscowości Naol, która w innych źródłach figu­ruje pod nazwą Noyal. Co ciekawe, oka­zuje się jed­nak, że ten dyle­mat znaj­duje dość łatwe roz­wią­za­nie — w Bre­ta­nii znajduje się miej­sco­wość zwana po fran­cu­sku Noyal-Pontivy, w lokal­nym języku zaś brzmi ona Noal Pondi.

Drugi człon Nolwenn wywodzi się od cel­tyc­kiego słowa gwenn, który znany jest za sprawą  innych imion (Gwen, Gwenda, Gwendalina) i nazwisk (Gwenn). Zna­czył on „biały, czy­sty, naj­szczę­śliw­szy, błogosławiony”.

Istnieją również inne tezy, które próbują wyjaśnić nam etymologię tego imienia,  jednak  muszę zaznaczyć, że nie wyglą­dają wia­ry­god­nie. Wedle tego źródła, Nolwenn może pochodzić od zdania an heol gwenn o oznacza „białe Słoń­ce” lub an oan gwenn  co się tłumaczy jako „białe jagnię”.

Według wyjaśnień pochodzących ze strony Behind the Name, źródło­sło­wem Nol­wenn mia­łoby być wyra­że­nie Noyal Gwenn, czyli „święta z Noy­al”, jest to wyjaśnienie dość pobieżne, ale nie stoi w sprzeczności z innymi. Czyli według tej teorii, Nolwenn jest imieniem odmiejscowym.

W pełni jed­nak pier­wotne znaczenie tego imie­nia będzie całkowicie zro­zu­miałe, gdy dodam, że miała nosić je św. Nol­wenn, która najprawdopodobniej była córką irlandz­kiego księ­cia (korn­wa­lij­skiego według innych źródeł), dzie­wica i męczen­nica, która wzgar­dziła prze­zna­czo­nym jej na męża nie­mło­dym hra­bią i poko­chała jego syna. A że miłość nie mogła zna­leźć speł­nie­nia, wybrała życie pustel­nicy. Ścięta zaś miała zostać przez nie­ja­kiego Nizana, który zapa­łał do niej afek­tem. Miało się to stać w VI w.

Do dziś nie ustalono czy ta historia jest prawdziwa, czy to tylko legenda. Ale warta odnotowania jest informacja, że św Nolwenn wspo­mina się 6 lipca. I tę datę możemy traktować jako datę imienin imienia Nolwenn.

Imię Nolwenn występuje również kilku formach, np. Nol­wen, Nol­ween, Nol­wenne, Nolvene, Nolvenn, Nol­wene. A we Francuskiej wikipedii możemy spotkać się z informacją, wedle której Nolwenn jest imieniem męskim…

Nolwenn nie posiada oficjalnego polskiego odpowiednika i nie może jej również zarejestrować w tej formię, ponieważ utrudnia rozpoznanie płaci. Ale nawet, jeżeli nie posiada polskiego odpowiednika, to wedle zasady:  potrzeba matką wynalazków, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować spolszczyć to imię przez dodanie do niego litery „a” – Nolwenna. . Myślę, że taką formę łatwiej zaak­cep­tuje urzęd­nik w USC.

W minionym wieku  ani też w tym w Polsce nie odnotowano żadnego wariantu Nolwenn. Natomiast we Francji, w ranking imion, zajmuję 371 pozycję i ciągle odnotowuje się spadek liczby nadań tego imienia.

Kończąc powiem, że Nolwenn(a) spodobała mi się tak bardzo, że mogłabym nadać je własnej córce.

A oto piosenki, o których wspomniałam na początku. :)

Nolwenn Leroy – La jument de Michao

Nolwenn Leroy – Tri martolod.

Co myślicie o Nolwenn(ie)?

Pozdrawiam i dziękuje Panu dr Janowi Grzenii za pomoc!

 

 

Jedna myśl nt. „Nolwenn(a) – Święta z Noyal.

  1. ~Emilia Lind

    Odkąd znam imię Nolwenn, uważam je za bardzo tajemnicze i jak widać słusznie, zważwszy na jego tajemniczą etymologię. Lubię imiona, które nie do końca znane są pod względem etymologicznym, ciekawa jest ta aura tajemniczości wokół nich, poza tym Nolwenn ma ciekawe znaczenia, nawet jeśli to tylko hipotezy. Kolejnym plusem według mnie jest pochodzenie tego imienia, na które jako miłośniczka celtyckiego folkloru nie mogę pozostać obojętna. No i po prostu pięknie brzmi. Dlatego bardzo lubię imię Nolwenn i uważam je za bardzo intrygujące, podobnie zresztą jak Nolwennę i wszystkie inne odmiany. Jednak uważam, że nie nadaje sięono na imię męskie, jako żeńskie brzmi znacznie lepiej.
    A co do Nolwenn Leroy, rzeczywiście tworzy ciekawą muzykę w fajnym, bretońskim klimacie.
    Pozdrawiam! :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>