„Dlaczego nie Evans?”, Agatha Christie.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

(…) nawet najbliższy przyjaciel nie nazwałby go przystojnym, ale miał sympatyczną twarz, a szczere spojrzenie jego brązowych oczu przywodziło na myśl wiernego psa.

zdjęcie pochodzi z lubimyczytać.pl

No właśnie, dlaczego nie on(a)? To pytanie ciągle zadają sobie bohaterowie tej książki, a także jej czytelnicy. Czy im oraz nam będzie dane poznać odpowiedz na to nurtujące pytanie? To się okaże.

„Dlaczego nie Evans” jest kolejną książką z dorobku Agathy Christie, z którą się zetknęłam. Jej głównym bohater jest  Bobby Jones – 28letni syn pastora w Merroway Court. Jest on młodym mężczyzną, który po odejściu ze służby w marynarce nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Ponadto z ojcem łączą go dość skomplikowane relacje.

Pewnego dnia, w czasie gry w golf z miejscowym lekarzem, Bobby Jones znajduje na dnie urwiska nieprzytomnego mężczyznę. Jego stan jest na tyle poważny, że towarzysz Bobiego nie daje mu szans na przeżycie. Nieznajomy w kieszeni ma tylko chusteczkę i fotografię pięknej dziewczyny, która stanie się mała obsesją Bobiego. Mężczyzna umiera  umiera, ale zanim przejdzie do wieczności, w ostatnim przejawie świadomości, wyszeptuje z pozoru nic nieznaczące zdanie: „dlaczego nie Evans”. Nasz bohater nie zdaje sobie sprawy, jak to krótkie i niepozorne zdanie odmieni jego życie…

Jestem wielką fanką twórczości pani Christie i dlatego wielką radość sprawia mi czytanie jej powieści, a gdy książka jest dobra – moja radość jest większa. Wiem, że pisząc te słowa zabrzmiałam (może) banalnie, ale tak jest. Dlatego też z wielką przyjemnością sięgnęłam po kolejną jej powieść i nie zawiodłam się. „Dlaczego nie Evans” jest połączeniem znakomitego kryminału, powieści przygodowej i romans pozbawionego na szczęście tandetnej tkliwości. Niczego nie ma ani za dużo i niczego nie ma za mało! Wszystko w tej książce jest wyważone i w sam raz!

Lubię te jej misternie skonstruowana intrygi, to że wciąż  grono podejrzanych ulega zmianie, a przed wszystkim nieprzewidywalna zwroty akcji prowadzące do naprawdę zaskakujących zakończeń..

„Dlaczego nie Evans” jest bardzo dobrą, wciągająca i trzymającą w napięciu powieścią, chyba jedną z lepszych książek w dorobku tej autorki, aczkolwiek nie jest tak dobra, jak jak „Dziesięciu Murzynków” czy „Noc i ciemność”.

Tytuł oryginalny: Why Didn’t They Ask Evans?
Wydawnictwo: Dolnośląskie
ISBN: 9788324588497
Liczba stron: 296
Moja ocena: 8/10

Pozdrawiam :)

3 myśli nt. „„Dlaczego nie Evans?”, Agatha Christie.

 1. viofashion

  Prawdę mówiąc nie jestem fanką jej książek. Historie całkiem całkiem, ale po prostu coś mi nie pasuje…

  Zapraszam na nowy adres mojego bloga :)

  Odpowiedz
 2. ~Kasia Dudziak

  Jak już jesteśmy w temacie Christie, to powiem że zamierzam przeczytać wszystkie jej książki wreszcie. W końcu przysiądę i przeczytam. Niedługo czeka mnie długa podróż więc książki się przydadzą, żeby ten czas w drodze zleciał jakoś sensownie. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>