„Dziesięciu Murzynków”, Agatha Christie

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×


Dziesięć małych Murzyniątek jadło obiad w Murzyniewie, Wtem się jedno zakrztusiło – I zostało tylko dziewięć. Dziewięć małych Murzyniątek poszło spać o nocnej rosie, Ale jedno z nich zaspało – I zostało tylko osiem. Rzekło osiem Murzyniątek: ach, ten Devon – to jest Eden, Jedno z nich się osiedliło – I zostało tylko siedem. Siedem małych Murzyniątek chciało drwa do kuchni znieść; Jedno się rąbnęło w głowę – I zostało tylko sześć. Sześć malutkich Murzyniątek na miód słodki miało chęć, Jedno z nich ukłuła pszczółka – I zostało tylko pięć. Pięć malutkich Murzyniątek adwokackiej chce kariery. Jedno się odziało w togę – I zostały tylko cztery.  Cztery małe Murzyniątka brzegiem morza sobie szły, Jedno połknął śledź czerwony – I zostały tylko trzy. Trzy malutkie Murzyniątka poszły w las pewnego dnia; Jedno poturbował niedźwiedź – I zostały tylko dwa. Dwóm malutkim Murzyniątkom w słońcu minki coraz rzedną… Jedno zmarło z porażenia – I zostało tylko jedno.  Jedno małe Murzyniątko poszło teraz w cichy kątek, Gdzie się z żalu powiesiło – Ot, i koniec Murzyniątek.

Niedawno po raz drugi sięgnęłam po tę książkę i pomimo, że jej zakończenie oraz treść  była mi dobrze znana, nadal czułam dreszcze, które towarzyszył mi rok temu.
I mniemam, żeto samo czułabym, gdybym przeczytała ją po raz trzeci, czwarty etc., bo dziesięciu murzynków murzynków (inne nazwy: 10 żołnierzyków/Indian i I nie było już nikogo) jest niezwykłą, ciekawą, trzymającą w napięciu książką, która naprawdę potrafi zmrozić krew w żyłach.

Podobnie jak w przypadku wielu kryminałów lub innych powieści z „dreszczykiem” akcja zaczyna się bardzo niewinnie – grupa z pozoru przypadkowych osób (mamy tu między innymi sędziego, prywatnego detektywa, znanego lekarza, czy też nauczycielkę ) otrzymuje przedziwne zaproszenie od człowieka o nazwisku U.N. Owen  do owianego tajemnicą luksusowego domu na wyspie murzynków. Pomimo listownych zapewnień zapraszającego, nikt tak naprawdę nie kojarzy enigmatycznego gospodarza ani też nie wie, dlaczego to właśnie oni dostąpili tego, z pozoru, zaszczytu. Jednak żadna z zaproszonych osób nie zastanawia się dłużej nad sensem zaistniałej sytuacji, ponieważ wizja kilku dni na słynnej wyspie jest nadzwyczaj kusząca.

Po przybyciu na omówione miejsce, gościom dziwne  a zarazem  niepokojące wydaje się to, że gospodarze nie pojawili się, by ich przywitać. Niepokojące też jest widmo zbliżającego się sztormu, który  w dalszej części tej książki odcina przybyszów od świata. A pikanterii dodaje znana, acz niewesoła, dziecięca rymowanka o 10 murzynkach (u góry), która znajduje się w każdym pokoju i która odegra rolę samospełniającej się przepowiedni.

Po uroczystej  kolacji wychodzą na jaw motywy całego przedsięwzięcia – okazuje się, że nikt z zaproszonych i dwójki służących zatrudnionych przez tajemniczego gospodarza nie ma osób o czystym sumieniu, bo każdy z zaproszonych w jakimś stopniu przyczynił się do czyjejś śmierci. Jeszcze tego samego wieczoru najwyższa karę za zbrodnie sprzed lat poniesie pierwszy gość…  później drugi … trzeci … a finał jest naprawdę zaskakujący.

„Dziesięciu murzynków” uważam za najlepszą powieść pani Christie, a zarazem jeden z najlepszych kryminałów jakie w ogóle zostały napisane. Każdą kolejną stroną wywołuje  coraz to większe emocje, obawy, strach przed tym, co może się jeszcze wydarzyć i kto stoi za wszystkimi zdarzeniami.
Poza tym uważam, że książka ta jest nie tylko wyśmienitym kryminałem, lecz i świetną książkę psychologiczna, ponieważ autorka w bardzo dobry i dokładny  sposób przedstawiła do czego może prowadzić życie w ciągłym lęku przed najgorszym i jaki wpływ na nasze życie mogą wywrzeć wyrzuty sumienia lub ich brak.

Tytuł oryginalny: Ten little niggers
Wydawnictwo: Hachette Livre
ISBN: 284634003X
Liczba stron:
215
Moja ocena: 10/10

Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>