Lawinia i moje malarskie skojarzenia.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziewczyna z owocami na tacy

Dziś napiszę o imieniu, które pewnie większości osób kojarzyć się będzie z powieścią Francesa Hodgsona Burneta  pod tytułem „Mała księżniczka”. Mnie imię to przywodzi na myśl żonę Eneasza. Ale chyba najmocniej kojarzy mi się z obrazem Tycjana pod tytułem: „Dziewczyna z owocami na tacy”, ponieważ obraz ten najprawdopodobniej przedstawia córkę malarza, Lawinię.

  Etymologia

Samo imię wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza „kobietę pochodząca z miasta Lawinium w Lacjum”. Lawinia jest zatem imieniem odmiejscowym. Jej męskim odpowiednikiem jest Lawiniusz.

Daty imienin

Omawiane imię swoje imieniny obchodzą dziś, czyli 14 kwietnia.

Statystyki

Do kwietnia 1994 roku imię Lawinia nosiło 28 kobiet: jedna przyszła na świat w latach 80.; 9 w 70.; 13 w 80.; 3 od 1991 do kwietnia 1994 roku.
Lawiniusz miał zdecydowanie mniej nadań, bo zaledwie … 1, w latach 80.

Mnie Lawinia się bardzo podoba i mogłabym wybrać to imię dla mojej córki, choć mam świadomość, że większości osób może przywodzić na myśl lawinę. Ale mnie to skojarzenie nie zniechęca. Natomiast męską formę tego imienia darze odmiennym uczuciem – w ogóle mi się nie podoba.

A co Wy myślicie o tych imionach?

 Pozdrawiam, Marthette  :)

Jedna myśl nt. „Lawinia i moje malarskie skojarzenia.

  1. ~Emilia Lind

    Rzeczywiście, mi imię Lawinia bardzo kojarzy się z Lawinią od Frances Elizy Hodgson Burnett i chociaż była to bohaterka zdecydowanie „czarna”, to jej imię ujęło mnie od razu, choć przez długi czas myślałam, że jest ono wyłącznie angielskie, więc tym większa była moja radość, gdy dowiedziałam się, że i w Polsce funkcjonuje. Strasznie mi się wciąż podoba i swego czasu chciałam je nawet nadać swojej córeczce, choć teraz mam raczej skrupulatnie zaplanowane imiona dla moich ewentualnych dzieci i Lawinii nie przewiduje, no chyba, że wyjdzie nadprogramowa ilość dzieci :D albo stwierdzę, że któreś dziecko ewidentnie nie pasuje do imienia, które chciałabym mu nadać, no albo któreś z tych imion nie będzie się podobało mojemu mężowi :D Wtedy kto wie, może Lawinia będzie imieniem jednej z moich córek. Jeśli chodzi o Lawiniusza, ze zdziwieniem dla samej siebie stwierdzam, że to imię wcale nie jest takie tragiczne jak większość imion z -iusz w moim odczuciu, choć jest bardzo zniewieściałe. Myślę, że Lawinia może liczyć na sporą popularność, gdyż widzę, że podobnie jak „Mała Księżniczka” imię to jest bardzo lubiane. Dziwi mnie iż imię Lawiniusz było nadawane i to tak niedawno. Owszem, imię Lawinia może się kojarzyć z lawiną, co więcej mi również się tak kojarzy, ale w lawinie jest coś fascynującego, jak się ją odpowiednio opisze to może być nawet piękna. Nie znam się na tym, ale tak uważam. A jeśli Lawinia będzie taka jak lawina, to znaczy bardzo wybuchowa, albo nieprzewidywalna, albo labilna emocjonalnie, to pasuje jak ulał, chociaż to może być trochę kuszenie losu, bo jednak niełatwo potem będzie taką „lawinę” wychować na normalnego, cywilizowanego człowieka. W każdym razie imię jest cudowne i bardzo dziewczęce, ale wydaje mi się, że będzie pasować do Lawinii w każdym wieku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>