Imiona osobliwe: Krescencja i inne „kreskowe” imiona.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś napisze o Krescencji, która wczoraj obchodziła swoje imieniny. Wprawdzie planowałam napisać tę notkę wczoraj, z okazji jej imienin, ale z powodu mojego roztargnienia, sklerozy i licho wie czego jeszcze, piszę ją dziś. Po prostu zapomniałam.

Po raz pierwszy zetknęłam się z tym imieniem jakieś 2 lata temu, gdy na pewnym forum internetowym znalazłam komentarz autorstwa ojca małej Kreski. Imię jego córki nie tylko mnie zaciekawiło i przypadło do mojego – podobno – zwariowanego gustu, ale i wywołało pewne zamieszanie. Właściwie wina leży po mojej stronie :oops: bowiem źle przeczytałam i wydawało mi się, że chodzi Kresencje…
Trochę było mi żal, że Kresencja jest tak naprawdę Krescencją, bo przyzwyczaiłam się do formy bez „c”. No, ale jeżeli nie ma się, co się lubi to się lubi, co się ma. :)
Jednak czas skończyć te moje nudne wynurzenia i przejść do omawiania etymologii i historii Krescencji, a przy okazji innych „kreskowych” imion.

Imię Krescencja wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu Krescencjuszy, która została utworzona od łacińskiego słowa crescere o znaczeniu: „wzrastać”, „narastać” lub od crescens, -tis,  - „rosnąca”, „wyrastająca”, „rozkwitająca”. Czyli jest imieniem idealnym dla dzieci urodzonych wiosną. :)
Jej męskim odpowiednikiem jest Krescencjusz, a także Krescenty oraz Krescens.Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Crescentia, fr. Crescente, niem. Creszentia, Kreszentia.

Krescencja imieniny obchodzi nie tylko 5 kwietnia, ale także 19 sierpnia. Jej patronkami są: św. Maria Krescencja Höss (1682 – 1744) oraz Krescencja, dziewica paryska.
Natomiast jej męskie odpowiedniki obchodzą imieniny 10 marca, 5, 15 i 19 kwietnia, 27 czerwca, 18 lipca, 4 i 29 sierpnia, 1 października, 28 listopada oraz 29 grudnia. Za ich patronów uważa się: św. Krescencjusza lub Krescentego, który był jednym z synów św. Symfrozego oraz Krescensa, ucznia apostolskiego.

Do 1994 roku imię Krescencja nosiło 26 kobiet: 3 przyszły na świat w okresie 1901 – 1920; 7 w latach 20tych.; 12  – 30tych.; 1 – 40tych.; 2 – 60tych.; 1 – 80tych.
Do 1994 roku imię Krescencjusz został nadany tylko dwa razy,w latach 20tych.
Do tego samego roku Krescenty został nadany 8 razy: raz 2 latach 20tych.; 2 – 30tych.; 3- 40tych.; 2 – 50tych. Natomiast Krescens nie miał nadań.

Od imion Krescencja i Krescencjusz utworzono imiona Krescencjan i Krescencjana, która występuje też w formię z podwójnym „n”.
Krescencjan oraz jego żeńska forma oznaczają osobę „przynależną do Krescencjusza”, „wywodząca się od Krescencjusza” lub „adoptowaną przez nią”.Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Crescentian, Crescentiana.

Imieniny obchodzą: 5 maja. Patronką tych imion jest Krescencjana, męczennica rzymska.

Do 1994 roku imiona te nie miały nadań.

Bardzo podobną etymologię do wyżej opisanych imion posiada jeszcze Krescja i Krescjusz.
Imiona te powstały od łacińskiego czasownik cresco„rosnąć”, „rozkwitać’.
Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Crescia, Crescius.

Krescja i Krescjusz imieniny obchodzą 24 października. Ich patronem jest męczennik Krescjusz.

Również nie miały nadań.

Które imię bądź imiona przypadły Wam do gustu?

Pozdrawiam :)

5 myśli nt. „Imiona osobliwe: Krescencja i inne „kreskowe” imiona.

  1. ~Najdzela

    Imie takie sobie. Chyba zbyt rzadkie aby nadać je dziecku :) Mi się kiedyś podobało imię Ramona :) Do tej pory mam taki jakiś sentyment do tego imienia :) pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. ~Emilia Lind

    Kresencja? O, jak ładnie! To by mogło być jedno z oryginalniejszych zdrobnień czy przezwisk dla Krescencji. A w ogóle uważam, że to imię ma szansę na popularność. Jest nietypowe, ale nie ma w nim takiej pompatyczności, charakterystycznej dla wielu nietypowych imion, zwłaszcza tych łacińskich. Można się bawić zdrobnieniami, jak chociażby Kreska czy inne podobne, które są bardzo urocze. No i imię będzie pasowało do małej dziewczynki, ma w sobie wiele uroku, filuterności, ale też to znaczenie pasuje do dzieci, uważam, że nie tylko tych urodzonych wiosną, bo w końcu wszystkie dzieci rosną, rozwijają się, czy też rozkwitają, niezależnie od tego, czy przyroda wokół nich śpi pod śniegiem, czy z równym zapałem jest pochłonięta rozwijaniem się. Imię to będzie też do tej dziewczynki pasowało przez całe jej życie, nie widzę problemu w wyobrażeniu sobie Krescencji jako młodej dziewczyny, kobiety, czy starej babuleńki. Nie widzę też szczególnych problemów związanych z używaniem tego imienia, naprawdę ma szanse na popularność. Mi się ono bardzo podoba, jest takie delikatne, urocze, a zarazem energiczne. Podoba mi się też nieco bardziej w moim odczuciu dostojna i poważna, ale również bardzo urocza Krescja i niesamowicie piękna Krescencjanna. Z męskimi odpowiednikami jest gorzej: Krescencjusz i Krescenty nie podobają mi się w ogóle, Krescjusz zresztą też, Krescens ujdzie, ewentualnie Krescencjan brzmi w miarę ciekawie, ale za to mało męsko. W każdym razie uważam, że odpowiedniki żeńskie z tej rodziny są cudowne. Zaskoczyło mnie trochę, że w ogóle nadawane było imię Krescencjusz, w ogóle bym nie przypuszczała, że mogło być nadawane.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>