Wiosenne imię.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Wprawdzie mamy luty i środek zimy, to jednak krajobraz za oknem jest iście wczesnowiosenny  i dlatego teraz napisze o imieniu, które oprócz tego, że dziś obchodzi swoje imieniny, mnie kojarzy się bardzo wiosennie. Moje wiosenne skojarzenia nie są spowodowane tylko i wyłącznie znaczeniem Werydiany – bo o niej mowa – ale i jej brzmieniem, które przywodzi mi na myśl wiosnę, świeżość, młodość etc.

Werydiana jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Imię do wywodzi się od przymiotnika viridis o znaczeniu: „zielony”, „młodzieńczy”, „świeży”, „rześki”.

Werydiana choć jest imieniem ekstremalnie rzadkim, występuje w kilku formach: Werydiana, Weridiana, Wirydiana, Wiridiana. Ponadto jak każde imię o łacińskim rodowodzie, które posiada końcówkę „na” występuje też w wariantach z podwójnym „n”, czyli Werydianna, Weridianna, Wirydianna, Wiridianna. Jednak za pod­sta­wową uznać  formę Wer­diana (Werdianna) lub Wirdiana (Wirdianna), gdyż postać pierwsza poja­wia się w nazwach sank­tu­arium i muzeum świętej patronki tego imienia.

Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Viridiana, Virdiana, Verdiana, fr. Véridienne, niem. Veridiana, Verdiana, Verdina, wł. Verdiana, Veridiana, Viridiana.

Imię ta imieniny obchodzi 1 oraz 16 lutego, a jego świętą patronką jest Werdiana Attavanti z Castelfiorentino. A teraz podam krótką biografię wspomnianej świętej. Święta ta od młodości tęskniła za samotnością i życiem oddanym modlitwie. Wcześnie przyjąć musiała w zarząd gospodarstwo domowe któregoś ze swych krewnych. Po pielgrzymce do Composteli i Rzymu zbudowała sobie celkę przy kaplicy Św. Antoniego i tam kazała się zamurować. Spędziła w niej trzydzieści cztery lata. W 1221 miał ją odwiedzić św. Franciszek z Asyżu. Zmarła 1 lutego 1242 r. W 1483 r. na miejscu jej rekluzji wybudowano imponujący kościół. Kult w 1533 r. zaaprobował Klemens VII. W 1672 r. wprowadzono ją do Martyrologium Rzymskiego.

Do 1994 roku odnotowano
- 2 Viridiany
- 3 Werdiany: po jednej w latach 50tych, 60tych i w 80tych.
- 1 Weredianę: w latach 70tych.
- 1 Weridianę: w latach 50tych.
- 1 Wiridianę: w pierwszej połowie lat 90tych.

Ponadto odnotowano również 4 Verdiany, 1 Viridianę,1 Wiridianę i 4 Weridiany. A w obecnym  stu­le­ciu nadano je razy w for­mie Weri­diana w 2007 roku i raz dwa lata później.
Natomiast formy: Werydiana, Weydianna, Wirydiana, Wirydianna, Werdianna, Wirdiana oraz Wirdianna nie doczekały się nadań. Ale może wkrótce to się zmieni. Dodam, że kilka form tego imienia znajduje się na mojej liście „imion dla córki”.

Co myślicie o tym imieniu i która jego forma podoba Wam się najbardziej?

Pozdrawiam :)

 

9 myśli nt. „Wiosenne imię.

 1. ~Emilia Lind

  Urodziłam się w dniu imienin Werydiany, chociaż dopiero teraz o tym się dowiedziałam :) szkoda, że moim rodzicom nie przyszło do głowy, żeby mnie tak nazwać, choć pewnie nawet nie wiedzieli o istnieniu tego imienia w Polsce. Jest piękne, niezależnie od tego w jakiej formie, nawet nie wiedziałam, że tych form jest aż tyle. Do tej pory wiedziałam tylko o imieniu Weridiana i bardzo mi się ono podobało, ale nawet nie znałam jego pięknego znaczenia. Masz rację, imię to ma w sobie coś takiego, co przywodzi na myśl wiosnę, kwitnienie i rześkość i nie chodzi tu tylko o znaczenie. Kocham imiona z końcówką -anna, niezaleznie od tego, z jakiego języka się wywodzą, dlatego Werdianna, Weridianna, Werydianna, Wirdianna, Wiridianna i WIrydianna tak strasznie mi się podobają. Zresztą ich odpowiedniki z jednym n są też urocze. Wirydiana i Wirydianna co prawda kojarzą mi się ze słowem wirydaż, ale wirydaż przecież też ma dużo wspólnego z kwitnieniem :) Fajnie, widać, że w obecnym stuleciu rodzice zaczynają doceniać to imię. Też uważam, że jeszcze trochę, a małych Weridian czy Werydian itd. może się zrobić całkiem sporo, bo imiona są ładne, łatwo je zdrobnić i zdrobnienia mogą być bardzo różnorodne, no i to znaczenie też może przyciągać uwagę. Kto wie, czy za jakieś pięćdziesiąt lat Werydiana nie prześcignie w popularności Weroniki :)

  Odpowiedz
  1. Walkiria Autor wpisu

   Jeżeli jakaś gwiazdka nazwie tak swoją córkę lub pojawi się ono w jakimś serialu, to mają one wielką szansę na popularność, choć to wymaga czasu. Jednak nie chcialabym, żeby stały się modne, bo popularność dużo niszczy.

   Odpowiedz
 2. ~Emilia LindEmilia Lind

  Masz rację, że imiona tracą na takiej olbrzymiej popularności, dla mnie idealnym przykładem jest na przykład Julia, albo Lena. Ale myślę, że Weridianie przydałaby się jednak nieco większa popularność, po to, żeby jakoś trochę bardziej docenić jej walory. Tyle, że u nas w Polsce chyba zawsze muszą być skrajności. Jeśli Weridiana zrobi się taka całkiem popularna, to za jakieś pięć lat będzie extremalnie popularna, a wtedy urok może prysnąć. Przynajmniej ja mam takie odczucia. No a jeśli już jakaś gwiazdka nazwie tak swoją córeczkę, to rzeczywiście Weridian najprawdopodobniej będzie spooro.

  Odpowiedz
  1. Walkiria Autor wpisu

   Nie sądzę, żeby do gwałtownego wzrostu popularności doszło w tak krótkim okresie czasu. W Polsce proces „wschodzenia” imion trwa długo, nawet kilkadziesiąt lat. Poza tym imiennicze mody również nie trwają krótko. Dlatego sądzę, że jeżeli teraz zaczęły pojawiać się male nosicieli tego imienia, to szczytu nadań należałoby spodziewać w pokoleniu naszych późnych dzieci lub nawet wnuków.

   Odpowiedz
 3. ~VIRIDIANA

  mam na imię Viridiana i jest wdzięczna rodzicom, że dali mi tak na imię :) choć łatwo nie było ! w urzedzie proponowano tacie różne inne imiona dla mnie, ale był twardy – nie dał się :)

  Odpowiedz
  1. Marthette Autor wpisu

   Oooo o tym nie wiedziałam. Dzięki za informację; zawsze milo jest poszerzyć wiedzę, szczególnie, gdy dotyczy to rzeczy, zjawisk etc. ukochanych :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>