Dumna Delfina

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Delfina Potocka

Zapewne większości z Was te imiona przywodzą na myśl albo Delfinę Potocką z domu Komar (Delfina Komar – niezły zestaw ;) ) albo pewnego sympatycznego, morskiego ssaka, a ja uważam to skojarzenie za bardzo przyjemne :)

Delfina

Etymologia

Delfina ma pochodzenie grecko-łacińskiego- to jedyna pewna rzecz w przypadku tego imienia, ponieważ nie do końca wiadomo, co ono oznacza. Istnieją dwie teorie wyjaśniających owe znaczenie:

 • Według pierwszej teorii, Delfina jest imieniem „geograficznymi”, wywodzą się od nazwy starogreckiego miasta Delfy. Sama nazwa miasta została natomiast zapożyczona od słowa delphis – delfin. Reasumując może ono być tłumaczone jako  „pochodząca z Delf” lub „delfin”.
 • Kolejna teoria: Delfina może być również imieniem mitologicznymi, podobnie brzmiąca Delfinia była bowiem jednym z przydomków Artemidy.

Warto wspomnieć też o tym, że omawiane imię ma silny związek z Francją, gdyż a) Delfin od 1349 do 1830  był tytułem następcy tronu francuskiego, b) a od 1150 r. przydomkiem Dolnej Burgundii, którą nazywano odtąd Delfinatem. W jej herbie widniał wizerunek trzech pływających delfinów. Humbert II (1313-1359), ostatni bezpotomny władca Delfinatu, odstąpił w 1349 r. swój kraj królowi Francji (Karolowi Valois), pod warunkiem, że odtąd następcy tronu będą mieć tytuł delfina.

Dzieje tego imienia na ziemiach polskich

Delfina pojawiła się w Polsce w XIX wieku, pod wpływem literatury. Do popularyzacji przyczyniła się powieść Delfina (1802) autorstwa francuskiej pisarki Germaine de Stael oraz Delfina Potocka, przyjaciółka naszych romantyków (Słowackiego, Krasińskiego, Chopina). A w r. 1827 ukazała się powieść Jaraczewskiej, pt. Zofia i Emilia, w której występuje również osoba o imieniu Delfina.

Daty imienin i patroni

Delfina imieniny obchodzi 26 listopada oraz 9 grudnia, Delfin zaś 26 listopada i 24 grudnia. Patronami tych imion są: Delfina de Signe i Delfin, biskup Bordeaux.

Odpowiedniki obcojęzyczne


Delfina: lac. Delphina, fr. Delphine, Dauphine, wł. Delfina.
Delfin: łac.
Delphinus, fr. Dauphin, wł. Delfino.

.Statystyki

Imię Delfina do 1994 roku miało 359 użutkowniczek: do 1920 roku – 30; w latach 20. – 57; w latach 30. – 47; w latach 40. – 25; w latach 50. – 14; w latach 60. – 15; w latach 70. – 25; w latach 80.- 96; od 1991 do 1994 – 50. Do 2001 roku zas- 435 (wliczono ile razy owe imię zostało nadane na drugie.)

Do 1994 roku imię Delfin nadano 7 razy: 3 razy w latach 20tych; 1 raz w latach 80tych; 1 raz od 1991 do 1994 roku

Pozdrawiam :)

2 myśli nt. „Dumna Delfina

 1. ~Emilia Lind

  Delfina to piękne imię, zwłaszcza, że można je ślicznie zdrabniać: Delfinka, Delfisia, Finka, a nawet Delfinek. Do Delfina jestem również bardzo pozytywnie nastawiona, choć uważam, że jako, że może być, a właściwie na pewno zawsze jest kojarzone z delfinem, nie jestem aż tak wielką jego entuzjastką, choć bardzo lubię delfiny, a imię owo brzmi słodko. Mi przede wszystkim imiona owe kojarzą się właśnie z owym miłym zwierzątkiem, ale także tytułami delfin i delfina Francji oraz od długieego czasu z książką Jacqueline Wilson, którą czytałam w dzieciństwie, tytułu w tej chwili nie kojarzę, w każdym razie główną bohaterką i narratorką była w niej Delfina. Znowu jestem zdziwiona, przede wszystkim tym, że Delfin był w ogóle nadawany, no ale w sumie może nie powinnam się temu dziwić, skoro jest imię Cytryna, zwłaszcza, że Delfin jest dużo ładniejszym imieniem i gdyby nie to, że już widzę, jak ci Delfinowie przez całe życie są szykanowani i patrzy się na nich ironicznie ze względu na ich imię, sama może pokusiłabym się o nazwanie synka tym imieniem. Ilość Delfin jest spora i to kolejny powód mojego zdziwienia. Uważam, że to bardzo dobrze, że jest ich tyle, choć mogłoby być więcej, ale jak widać ich ilość sukcesywnie wzrasta, więc może będzie coraz lepiej, przynajmniej taką mam nadzieję. Cudowne imiona, równie miłe i piękne jak delfinki.
  Pozdrawiam :)

  Odpowiedz
  1. Marthette Autor wpisu

   Jeżeli o mnie chodzi, to bardzo chcialabym mieć córę o tym imieniu. Delfin jest dla mnie stanowczo za zniewieściały.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>