Dlaczego Alfons stał się alfonsem?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Zanim wyjaśnię, dlaczego Alfons zaczął kojarzyć się z prostytucją, przedstawie jego etymologię.

Alfons ma germański rodowód, składa z członów: al-  lub – adal „szlachetny” i -funs „szybki, chętny, życzliwy”. W literaturze często bywa pisane w postaci Alphonsus, ale formą poprawną jest pisownia Alfons.
Imię cieszyło się dużą popularnością wśród władców zasiadających na tronie hiszpańskim oraz wśród ich poddanych.
Natomiast w dawnej Polsce imię to pojawiło się późno, bo dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku za sprawą zakonu redemptorystów i nigdy nie było popularne.
Żeńskim odpowiednikiem jest Alfonsa oraz Alfonsyna. Alfonsyna jest zdrobnieniem imienia Alfonsa, powstała na gruncie romańskim.
Z tych trzech imion najbardziej podoba mi się Alfonsyna.

Alfons imieniny obchodzi: 1 czerwca, 27 lipca, 1 sierpnia, 2 sierpnia, 16 sierpnia, 19 września, 30 października oraz 31 października
Odpowiedniki obcojęzyczne.: łac. Alfonsus, fr. Alphonse, hiszp. Alonso, wł. Alfonso.
Do 1994 roku Alfons miał 13325 nadań : 1 raz do 1900 roku; 2999 razy do 1920 roku; 4494 razy w latach 20-tych; 3691 razy w latach 30-tych; 1536 razy w latach 40-tych; 537 razy w latach 50-tych; 62 razy w latach 60-tych; 4 razy w latach 70-tych; 2 razy w latach 80-tych.
Alfonsa miała 78 nadań: 20 do 1920 roku; 33 w latach 20-tych; 19 w latach 30-tych; 5 w latach 40-tych; 1 w latach 50-tych.
Natomiast Alfonsyna miała ich zaledwie 4: 3 w latach 20-tych i jedno w 30-tych.

Wracając do pytania zadanego w tytule. Alfons zdobył złą sprawę po przedstawieniu komedii autorstwa Aleksandra Dumasa syna, „Monsieur Alphonse” (Pan Alfons) z 1873 roku, w której autor ośmieszył to imię.

Pozdrawiam :)

3 myśli nt. „Dlaczego Alfons stał się alfonsem?

 1. ~Emilia Lind

  Witaj!
  Mój pradziadek miał na imię Alfons. O ile wiem, raczej nie miał komplexów z tego powodu, chociaż jak udało mu się tego dokonać, tego nie wiem, bo nie wierzę, że nikomu jego imię nie kojarzyło się z alfonsem. Natomiast najbliżsi zawsze mówili na niego Lutek. Tego, dlaczego, również nie wiem. Ale podobno był dużo bardziej zdruzgotany jak mówili na niego Adolf, co ponoć zdarzało się dość często. Ja przenigdy nie nazwałabym tak swojego syna i nie zazdroszczę nikomu z tym imieniem. Co do żeńskich odpowiedników tego imienia, Alfonsa nie podoba mi się w ogóle. To takie strasznie twarde i surowe imię. Lubię niektóre twarde imiona, ale to akurat wzbudza we mnie dość negatywne odczucia. Co do Alfonsyny, nie jest z pewnością jednym z moich ulubionych imion, ale ma w sobie coś arystokratycznego, siłę.

  Odpowiedz
 2. ~gejgi

  dlaczego takie imię ma człowiek, należałoby zapytać : tatusia, mamusię i rodzinę tego człowieka, na pewno nie działają na szkodę swego dziecka. Zależy to wszystko od ludzi, co mają na myśli, a myśli zależne są od wielu okoliczności. Podstawa: mieć swój rozum, dużo czytać dobrej treści. Np. … DE LIQUORII-,,Traktat o umiłowaniu Jezusa Chrystusa w życiu codziennym”. Polecam! /przepraszam za nie poprawnie napisane nazwisko Wielkiego Świętego Redemptorysty . Mądremu dość…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>