Atenodor

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Mam przeogromny sentyment do imion „mitologicznych” i w ogóle do mitologii, szczególnie do greckiej i rzymskiej. Ta miłość narodziła się, gdy uczyłam się w szkole podstawowej. Pamiętam, że ciągle wracałam do ulubionych mitów oraz przeszukiwałam całą encyklopedię w poszukiwaniu nieznanych mi postaci. Strony z nowymi znaleziskami zaznaczałam (do dziś znajduje te zakładki), a  imiona znalezionych bóstw przepisywałam wraz z ich funkcjami.  Pisałam też opowiadania, w których bohaterowie nosili imiona zaczerpnięte z mitologii, tymi imionami nazywałam też ludziki w popularnej grze The Sims. :)
Na mojej liście „imion ulubionych” jest sporo pozycji zaczerpniętych z wspomnianych mitologii. Oto kilka z nich: Persefona (moje najukochańsze mitologiczne imię, mogłabym nazwać tak swoją córkę), Artemida, Hestia (a także jej rzymski odpowiednik – Westa), Hekate, Reja, Selene (wiem, że jest Selena/Serena, ale jednak wolę oryginalną wersję), Semele, Temida, Apollo(n), Hermes, Posejdon, Minerwa. Cerera etc., etc.
Swój cykl o mniej lub bardziej niezwykłych imionach rozpoczęłam postem poświęconym Konkordii – rzymskiej bogini zgody. Teraz przyszedł czas na imię, które dla odmiany wywodzi się od imienia jednej z greckich bogiń.

Atenodor jest dwuczłonowym imieniem pochodzenia greckiego. Powstał przez połączenie wyrazów Athen- „bogini Atena” oraz d-ron „dar”, a więc Atenodor oznacza „dar od Ateny” lub „ten, który został podarowany przez Atenę”.

Imieniny obchodzi: 18 października, 7 i 11 listopada oraz 7 lub 8 i 19 grudnia. Za jego patronów uważa się: Atenodora, biskup z Pontu i Atenodora, męczennika z Mezopotamii.
Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Athenodorus, niem. Athenodor, wł. Atenodoro.
Nie miał nadań.

 

Pozdrawiam :)

Jedna myśl nt. „Atenodor

  1. ~Emilia Lind

    Też uwielbiam mitologie, właściwie wszelkie jakie tylko znam, a co za tym idzie imiona mitologiczne również. Persefona tudzież Proserpina to piękne imię, ja lubię w takim samym stopniu obie formy. Cudownym imieniem jest Hestia, Atena, Demeter i Selene, imię Selena również bardzo lubię, ale w pełni się z Tobą zgadzam w kwestii, iż imię Selene brzmi ładniej, zwłaszcza, odkąd popularność zdobywa Selena Gomez i owo imię powoli zaczyna się ludziom kojarzyć z nią i to nie tylko zafiksowanym gimnazjalistkom. Piękne są jeszcze Reja i Gaja, a jak już mówimy o Rei to nie mogę nie wspomnieć o nordyckiej Frei, której imię też wielbię. Oj sporo tego jest. Z męskich podoba mi się Hyakinthos, sam co prawda bogiem nie jest, ale występuje w mitologii, a imię ma piękne, a jak już o Hyakinthosie piszę to i Zefira pominąć nie mogę. Oj, dużo by można wymieniać mitologicznych imion, nawet jeśli miałabym się ograniczyć tylko do greckich bóstw. Co do Simsów, to ja mam kolegę, który jak był mniej więcej w gimnazjum używał imion z „Kalewali” do nazywania bohaterów. Taką już wtedy czuł wielką miłość do Finlandii. Jeśli chodzi o Atenodora, to mimo mojej wielkiej sympatii do Ateny, imię Atenodor jakoś nie wzbudziło we mnie podobnych uczuć, mam wrażenie, że jest strasznie patetyczne, jak zresztą nie wiedzieć czemu odbieram wszystkie imiona zakończone na -dor.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>