Fenenna (Fejenna) zapomniane imię zapomnanej księżniczki z dynastii Piastów.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś napisze o imieniu, które jest obecnie zupełnie zapomniane oraz krótko o jego nosicielce.

Etymologia

Fenenna/Fejenna swój początek wzięła od hebrajskiego słowa פְנִנָּה o znaczeniu  „perła”. Imię to posiada jeszcze jedną formą oboczna – Peninna. Skąd wziął się ten wariant? Otóż w biblijnym hebrajskim, podobnie jak w wielu innych językach, w zasadzie nie było głoski F i w to miejsce pojawia się P (podobnie jest np. w litewskim, stąd są tam takie imiona jak Peliksas, Pilypas, Pranciškus – Pranas i wiele innych). Ale w późniejszym okresie dźwięk ten zaczął się pojawiać, zwłaszcza w jidysz, który jest w istocie jednym z dialektów staroniemieckich i dlatego mogły się pojawić takie formy jak Fenena czy Fenenna.

 Daty imienin

Swoje imieniny Fenenna obchodzi tylko raz: 14. maja.

Dzieje tego imienia w Polsce

Na naszych ziemiach omawiane imię pojawiło się już w średniowieczu, w dynastii Piastów. Cztery najstarsze zapisy tego imienia pochodzą z 1268 roku, jeden z nich dotyczy Fenenny kujawskiej. Między 1382 a 1386 rokiem odnotowano niejaką Elisabeth alias Phenemian (Phenennam).  Nosiła je Fenenna kujawska, będąca księżniczka kujawską (inowrocławską) i królową Węgier, z wspomnianej już dynastii.

Formy obcojęzyczne

Phenenna (łacina), Phennenah, Peninnah (hebrajski)

Znane użytkowniczki

W Piśmie Świętym Fenenna jest żoną Elkany, któremu urodziła wiele dzieci, w przeciwieństwie do jego drugiej żony, Anny. Pomimo to mąż darzył ją mniejszym uczuciem niż Annę. Niedostatek uczuć spowodował, że Fenenna zaczęła szydzić z nieszczęścia bezpłodnej kobiety (1Sm 1:1-8).

Drugą znaną użytkowniczką tego imienia była Fenenna kujawska, która, jak wspomniałam w tytule, była księżniczką kujawską (inowrocławską) i królową Węgier. Przyszła na świat jako córka księcia inowrocławskiego Siemomysła (Ziemomysła)  oraz Salomei – córki księcia tczewskiego Sambora II. Była bratanicą Władysława II Łokietka. A w roku 1290 poślubiła króla Węgier Andrzeja III z dynastii Arpadów.

Omawiane imię w  formie z jednym „n” (Fenena) występuje również w operze  Nabucco autorstwa Verdiego .

Statystyki

Żadne z nich nie miało nadań.

Co myślicie tym o imieniu?
Pozdrawiam, Marthette :)

 

2 myśli nt. „Fenenna (Fejenna) zapomniane imię zapomnanej księżniczki z dynastii Piastów.

 1. ~Emilia Lind

  Odkąd znam imię Fenenna, bardzo mi się ono podoba. Jest takie silne i mocne, a zarazem bardzo kobiece i eleganckie. Forma Fejenna podoba mi się również, ale Peninna raczej nie zyskała mojej sympatii, najbardziej z tych imion lubię Fenennę. Szkoda, że jest to tak bardzo zapomniane imię, uważam, że powinno się troszkę odrodzić, bo na mnóstwo imion biblijnych jest faza, a niektóre, które mogłyby zaistnieć i naprawdę nadają się do użycia są odrzucone. Poza tym Fenenna ma tradycje w Polsce, więc myślę, że warto by było wrócić do tego imienia.

  Odpowiedz
  1. Marthette Autor wpisu

   Aktualnie z tych 3 imion najbardziej podoba mi się Fenenna, choć przedtem coś mi w tej wersji bardzo przeszkadzało. W czasach, o których piszę, moim nr 1 byla Fejenna, a forma Peninna w ogóle do mnie nie przemawiała. Teraz – jak sama widzisz – Fenenna awansowała, Fejenna nieco straciła, a Peninna w końcu zdobyła moje serce, coraz bardziej lubię tę formę.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>