Biruta

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś imieniny obchodzi m.in. to imię, toteż wybrałam je na bohatera najnowszej notki. Choć imię to jest mi znane od dawno, to jednak dopiero teraz polubiłam Birutę.

biruta

 Etymologia

Biruta jest imieniem pochodzenia litewskiego i to jest pewna informacja. Kłopot sprawia ustalenie od którego dokładnie słowa utworzono to imię, typuje się trzy: berti „sypać”, bireti „sypać się” i bor „walczyć”.

Odpowiedniki obcojęzyczne

franc.: Birouta, łac.: Birutha, ros.:Biruta, Viruta.

Daty imienin

Biruta imieniny obchodzi: 24 listopada.

Znane użytkowniczki

W przeszłości żyły dwie sławne nosicielki tego imienia: Biruta, będąca żoną księcia Kiejstuta oraz matką księcia Witolda oraz Biruta Lewaszkiewicz – Petrykowska prawniczka polska i była sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
Warto wspomnieć o tym, że pseudonim „Biruta” nosiła również Anna Stogowska – ukochana Marcina Borowicza, bohatera „Syzyfowych prac”, autorstwa Stefana Żeromskiego.

Statystyki

Do 31 marca 2001 roku to imię odnotowano 218 razy.

Pozdrawiam :)

2 myśli nt. „Biruta

  1. ~Emilia Lind

    Też znam Birutę od dawna, długi czas kojarzyła mi się z Borutą, albo i z porutą i jakoś nie byłam bardzo przychylnie nastawiona do tego imienia, ale już jakiś czas temu, poszerzając swoją wiedzę nieco na temat imion litewskich, stwierdziłam, że ta Biruta wcale nie jest taka zła, że ma w sobie jakiś taki swobodny, niewymuszony wdzięk. Może tak po prostu jest, że aby polubić to imię, trzeba je lepiej poznać. Takie mi się nasuwają wnioski, skoro obie polubiłyśmy Birutę dopiero po jakimś czasie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>