Piękna łania czy „bądź pozdrowiona”? Czyli czy Osanna jest imieniem celtyckim, czy semickim?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś napisze o imieniu, która ma skomplikowaną etymologię. Są imiona, które choć powstały na gruncie dwóch różnych kultur, języków i oznaczają coś zupełnie innego, pod względem brzmienia są identyczne lub bardzo podobne. Pisałam już o Oliwii i Oliwierze, teraz zajmę się przypadkiem Osanny.
Przyznam się szczerze, że bardzo długo żyłam w przekonaniu, iż to imię wywodzi się od semickiej Hosanny (u nas występuje jako Ożanna) i dopiero niedawno dowiedziałam się o jeszcze innym jej pochodzeniu.

Osanna:
1) powstała od spieszczenia celtyckiego imienia Oss„jeleń”, „daniel”, „sarna”. A  więc Osanna (Ossan(n)a) to „sarenka”, „łania”. Jej patronką jest Osanna (Osmanna) z Jouare. Jej wspomnienie przypada 16 sierpnia i 9 września.
2) wywodzi się od okrzyku hebrajskiego hoszi anna  (łać hosanna lub osanna) – co oznacza „daj zbawienie”, „witaj”, „bądź pozdrowiony(-a)”, „niech żyje”. Jej patronką jest Osanna Andreasi z Mantui . Jej wspomnienie obchodzimy w dniu 20 czerwca.

Od hebrajskiej (semickiej) Osanny powstała Ożanna, która u nas pojawiła się w 1265 roku.
Istnieje jeszcze jedna święta: Osanna z Kotoru.
Natomiast Ożanna imieniny obchodzi: 27 kwietnia, 18 czerwca i 9 września.
Inne odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Osanna, Hosanna, ang. Osanna, fr. Osanne, Osmanne, Ozanne, niem. Osanna, wł. Osanna, Osmanna.

Do 1994 roku odnotowano tylko jedną Osannę, oraz jedną Osanę. Obie przyszły na świat w latach 70-tych.
Ożanna nie miała nadań. Natomiast odnotowano 2 Ozany (w latach 70-tych i 80-tych) i 10 Ozannn (jedną w latach 20-tych, jedną w 70-tych i pozostałe osiem 80-tych)

Pozdrawiam :)

2 myśli nt. „Piękna łania czy „bądź pozdrowiona”? Czyli czy Osanna jest imieniem celtyckim, czy semickim?

  1. ~Emilia Lind

    Imię Ożanna znam od dawna i bardzo lubię, natomiast o Osannie nigdy nie słyszałam i nie wiedziałam, że ich etymologia jest tak zawikłana. Osanna i Ożanna są według mnie pięknymi, kobiecymi i eleganckimi imionami, szkoda, że tak rzadko nadawanymi. Natomiast, przynajmniej według mnie, jeśli pisze się te imiona przez jedno n, wyglądają jakby zupełnie inaczej, mówią sobą coś zupełnie innego i do Osany i Ozany raczej nie jestem bardzo przychylnie nastawiona. Hosanna może i brzmi ładnie, ale dla mnie nazwanie córki Hosanna jest czymś podobnym, jak nazwanie syna Jezus i uważam to za trochę gorszące i sztucznie ekstrawaganckie. Natomiast Osmannę trudno mi traktować poważnie jako imię, dlatego, że kojarzy mi się z Osmanami i trudno mi o niej myśleć w kategorii lubię/nie lubię, bo uważam je za dość dziwne. Etymologia, czy raczej znaczenia tych imion,są bardzo piękne, uważam, że zarówno łania jak i „bądź pozdrowiona” pasują do Osanny i Ożanny. Same te imiona przywodzą mi na myśl osoby bardzo ambitne, inteligentne, o raczej konserwatywnym podejściu do życia, kochające swoje rodziny i stawiające je na pierwszym miejscu, poświęcające się dla swoich dzieci, a w każdej wolnej chwili zakopujące się w zaciszu swego domu z książką. Ozana i Osana są natomiast bardziej żywiołowe i ekstrawaganckie, wszędzie ich pełno, są dużo mniej odpowiedzialne, nastawiają się na zupełnie inne priorytety. Ach, zapomniałam napisać Ci o imieniu Oisin, które również wywodzi się z jezyka irlandzkiego i oznacza jelenia, więc wnioskuję, że ma coś wspólnego z Osanną pod względem etymologicznym, uważam, że po odpowiednim zaadaptowaniu do polskiego języka, imię Oisin również i u nas mogłoby być interesujące dla wielu rodziców. W każdym razie ja je uwielbiam i uważam za jedno z tych imion, które w genialny sposób łączą w sobie męskość i delikatność, ale w ogóle imiona irlandzkie mają to do siebie, że często łączą się w nich te cechy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>