Imiona osobliwe- Symforian i Symforianna

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dzisiejsi solenizanci. Bardzo lubię te imiona, szczególnie Symforiannę, która podbiła moje serce tak bardzo, że szybko znalazła się na mojej liście imiona dla córki ;)

Symforian i Symforianna są imionami pochodzenia greckiego. Powstały od greckiego wyrazu symphoros„korzystny, wspierający, pożyteczny”. Symforianna występuje też w formię z jednym „n”.
Odpowiedniki obcojęz.: łac. Symphorianus, ang., niem. Symphorian, fr. Symphorien, wł. Sinforiano.
Imieniny obchodzą: 22 sierpnia oraz 8 listopada.

Trochę statystyki
Do 1994 roku odnotowano: 77 Symforianów oraz 2 Symforianny.. Odnotowano też 3 Symforiuszy (jego żeńską formą jest Symforia, która nie miała nadań).

Symforian:
Podział na dekady:
Do 1920 roku został nadany 19 razy
W latach 20-tych – 19
W latach 30-tych – 21
W latach 40-tych – 11
W latach 50-tych – 4
W latach 60-tych – 1
W latach 70-tych – 2
Liczba nadań z podziałem na województwa (byłe, do 1994 roku):
W województwie białostockim został nadany 2 razy; w bydgoskim 4 razy; w ciechanowskim 2 razy; w elbląskim 2 razy; w gdańskim 1 raz; w gorzowskim 1 raz; w  jeleniogórskim 1 raz; w katowickim 13 razy; w kieleckim 1 raz; w kaliskim 2 razy; w konińskim  4 razy; w koszalińskim 1 raz; w leszczyńskim 2 razy; w łódzkim 2 razy; w łomżyńskim 3 razy; w opolskim 1 raz; w ostrołęckim 1 raz; w poznańskim 7 razy; w piotrkowskim 2 razy; w radomskim 1 raz; w siedleckim 1 raz; w słupskim 2 razy; w sieradzkim 1 raz; w szczecińskim 4 razy; w tarnobrzeskim 1 raz; w warszawskim 6 razy; w wałbrzyskim 3 razy; w włocławskim 1 raz; w zielonogórskim 5 razy.

Symforianna:
Podział na dekady:
Tylko w latach 20-tych miała nadania (dwa).
Liczba nadań z podziałem na województwa:
W woj. białostockim 1; w warszawskim 1.

Symforiuszy:
Podział na dekady:
W latach 20-tych miał 2 nadania
W latach 30-tych – 1.
Liczba nadań z podziałem na województwa:
W woj. częstochowskim miał 1 nadanie; w gorzowskim 1; w łódzkim 1.

Co myślicie o Symforianie i Symforiannie oraz o Symforiuszu i Symforii?

 

Pozdrawiam :)

 

3 myśli nt. „Imiona osobliwe- Symforian i Symforianna

 1. Walkiria

  Dziękuje za informację :) Niestety dane, które ja posiadam obejmują okres do 1994. Czy mogę wiedzieć, skąd zaczerpną Pan te dane?

  Pozdrawiam :)

  Odpowiedz
 2. ~Emilia Lind

  Najbardziej z tych imion podoba mi się oczywiście Symforianna, ale o mojej miłości do imion z -anną już pisałam. :D Symforiana też jednak mi się podoba, co nie jest oczywiste, bo często jeśli natknę się na jakieś imię z końcówką -anna, jego forma z jednym n podoba mi się dużo mniej, jednak Symforianę uważam za imię bardzo świeże, dziewczęce i oryginalne. Symforia swego czasu kojarzyła mi się z symfonią i niezbyt mi się podobała, ale ostatnio jakoś przestaje mi to skojarzenie szczególnie przeszkadzać i owo imię również uważam za bardzo ładne. Symforiana nie można nazwać silnym, męskim imieniem, ale ma w sobie coś tajemniczego, coś, co nie pozwala mi stwierdzić, że go nie lubię. Natomiast Symforiusz zdecydowanie mi się nie podoba, takie jakieś anemiczne to imię jest.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>